Anohana İncelemesi
0

Anohana: The Flower We Saw That Day (O Gün Gördüğümüz Çiçek) yönetmen Tatsuyuki Nagai, senarist Mari Okada ve karakter tasarımcısı Masayoshi Tanaka‘dan oluşan, bir sanatçı topluluğu olan Super Peace Busters (超平和バスターズ, Chō Heiwa Basutāzu) tarafından yaratılan, 2011 Japon Anime televizyon dizisidir. Anime A1 Pictures tarafından üretildi ve yayınlandı. Fuji TV’nin noitamina bloğu 2011 yılı, Nisan ve Haziran arasında Kuzey Amerikada Aniplex of America tarafından lisanslanmıştır. Anime toplam 11 bölümden oluşmakta.

Kısa Konu Anlatımı

anohana

Anime Chichibu, Saitama’da yaşayan bir grup 6. sınıf çocuğunu konu almakta. Grup küçükken birlikte oynamayı çok severlermiş ancak bir kaza sonucu iölerinden biri olan Meiko (Menma) Honma’nın ölmesiyle grup dağılır. Anime, bu grubun lideri Jinto Yadomi’nin yaz tatilinde evde boş boş otururken Menma’yı görmesiyle başlar. İlk başlarda halüsinasyon olduğunu düşünür ancak Menma bir türlü gitmez. Ve Jindo sorunun Menma’nın öteki dünyaya geçmemesinin nedeninin bu dünyada tamamlanmamış bir dilek olduğunu düşünür. Bunu çözmek için 5 yıldır görüşmediği arkadaşlarını bir araya toplar ve birlikte bir çözüm aramaya başlarlar.

Detaylı Konu Anlatımı

anohana

Anime Jintan, Menma, Yukiatsu, Anaru, Poppo, Tsuruko (Bunlar kendi aralarında kullandıkları lakap gerçek isimlerini karakter bölümünde vereceğim.) küçükken çok samimi arkadaşlardır ve kendilerine Super Peace Busters demişlerdir. Toplanma alanları olarak gördükleri küçük bir kulübe bile bulunmakta. Ancak hayat dolu küçük Menma, bir kaza sonucu ölür ve bu grubun dağılmasına neden olur. Filmin ana zamanı çocuklar lise çağındayken geçmekte. Yaz tatilinde evde oturan Jintan Menma’yı öldüğü zamanki gibi küçük haliyle görür. İlk başta halüsinasyon gördüğünü düşünür ancak tek seferle kalmaz. Ve Menma’nın dünyevi bir şeye takılmış olabileceğini düşünür. Bu yüzden bunu çözmeye çalışır.

anohana

Bu sorunun cevabını ise Menmam veriyor ölmeden önce bir dileği olduğunu ancak hatırlayamadığını söylüyor ve kendi başına ne kadar düşünürse düşünsün Jintan bir şey hatırlayamaz. Araştırmaları da bir sonuca varmaz, bu yüzden eski grubu bir araya toplamaya karar verir. Ancak 5 yıllık uzun aranın ardından bir araya gelen grup uyum sağlamada pek çok sorunla karşılaşmakta. Başlarda uyum sağlamakta sorun yaşıyorlar ama sonradan bir şekilde hallediyorlar. Bu sırada Menma’yı sadece Jintan görebilmekte bu yüzden grup ilk başta buna inanmıyor ancak sonradan birkaç kelime ve olay sayesinde (izleyerek kendiniz görmenizi tercih ederim) inanıyorlar.

anohana

Grup Menma’nın hayalinin ne olduğunu araştırmak için uzun süre harcıyorlar ve bu esnada kendi karanlık geçmişleriyle de yüzleşmek zorunda kalıyorlar. Kesinlikle bir dram animesi olarak adlandırılacak kriterlere sahip. Özellikle içinde verilen unsurlara bakıldığında Bazı izleyiciler için hikâyenin akıcılığı sizi birçok duyguyu aynı anda yaşatabilir. Ekranda gördüğümüz hikâyenin en hayat dolu sevecen arkadaşlarına kendisinden daha çok değer veren Menma’nın aslında ölü olduğunu bilmek size büyük üzüntü vermekte.

anohana

Hikâyenin ilerleyişinde bir aşk üçgeni var demek isterdim ancak öyle değil Poppo hariç her karakterin bir karşılıksız aşkı bulunmakta. Poppo hikâyede kendisine has olan bir dünyası var, amacI para biriktirip dünyayı gezmek. Poppo’nun kişiliği sayesinde izleyicilerden büyük bir beğeni almakta. Bölüm sayısı az olan bu anime tek günde bitirilebilecek, özellikle duygusalsanız kolayca ağlamanıza neden olacak bir animedir. İzleyicilerimizi önceden uyarıyoruz.

KARAKTERLER

Jinta “Jintan” Yadomi

Küçükken grubun lideri olan Jintan, dışa dönük ve sevecen bir çocuktu ancak Menma ve annesinin ölümlerinden sonra hayattan soğudu. Küçükken Meiko’ya aşıktı ancak sorulduğunda bunu reddetti ve Menma’nın ölmesine neden olan bir kaza zincirlemeyle sonuçlandı. Menma’yı gördüğünde bunu stresinin bir sonucu olarak görüyor.

Meiko “Menma” Honma

Sevimli kızımız ölü olduğunun farkında olmasına rağmen hâlen daha arkadaşlarına değer vermekte. Anime de öldüğü günkü kıyafetini giymekte ancak fiziksel olarak biraz daha büyük ayrıca kaza ayakkabılarını kaybetmesine neden olduğu için anime boyunca ayakkabısı yoktur.

Naruko “Anaru” Anjo

Anaru aslında iyi bir kızdır ancak Jinta’nın Meiko’ya olan sevgisini kıskanmıştır. Jintan kendini eve kapattığından beri yüzüne karşı soğuk olsada ona ev ödevlerini getirir ve gizlice onun için endişelenir.

Atsumu “Yukiatsu” Matsuyuki

Kendisi hem iyi hem kötü bir karakterdir. Geçmişte Meiko’ya olan sevgisi yüzünden hâlen daha travma yaşamakta ve şu anda bile Meiko’nun kendini sadece Jintan’a göstermesi ona eziyet ediyor.

Chiriko “Tsuruko” Tsurumi

Kendisi Atsumu’ya yani Yukiatsu’ya aşık ve bu sevgisi hâlen daha devam etmekte ancak Atsumu’nun Meiko’ya olan hislerini atlatamadığını gördükçe onu hor görür.

Tetsudo “Poppo” Hisakawa

Kendisi grubun en tasasız kişisi, okulu bırakmasına rağmen yarı zamanlı işlerinde çalışarak dünyayı geziyor. Küçükken Jinta’ya çok saygı duymuş. Ayrıca Menma’nın kayalıktan nehre düşüşünü ve nehirden aşağı giderek kayboluşunu görmesine rağmen korkudan bir şey yapamadığı için kendini suçlamakta.

İzleyeceklere iyi seyirler!

Söyleyeceklerin mi var? Discord’a gelip sohbete katıl.

Sosyal içerik platformumuza kayıt olmak ister misin?

İnstagram hesabımıza göz atmaya ne dersin? Hadi tıkla!

8.3

  • ÇİZİM 7
  • KONU 9.5
  • KARAKTER 8.5
  • ANİMASYON 8

Merhabalar adım İlknur . Kara kalem çizmeyi severim . Okumak ilkokuldan beri hobim olmuştur.Özellikle fantastiik ,macera, bilim kurgu kitaplarını severim . Manga ,Webtoon ,Manhua ,Anime, Donghua izler ve okurum . yaklaşık 8 yıldır one piece hayranıyım . Lightnovellere bayılırım öneri almak veya vermek isteyen olursa monkey D luffy#4369 discorddan ulaşabilirsiniz.İstediğiniz her türlü anime kitap veya lightnovelden spoiler verebilirim :D

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
8.7
thumb-1920-1092872

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir