Ansatsu Kyoshitsu Koro-Sensei’ye Suikast
0

Ansatsu Kyoshitsu 2 sezonluk bir animedir. Yūsei Matsui tarafından yazılan bir bilimkurgu manga serisidir. Seri, Temmuz 2012-Mart 2016 tarihleri arasında Shueisha’nın Weekly Shōnen Jump dergisinde 21 tankōbon cilt hâlinde yayınlanmıştır.

Ansatsu Kyoshitsu

Ansatsu Kyoshitsu’nun Konusu

Dünya, Ayın %70’ini yok edip sonsuza kadar hilal şeklinde kalmasına neden olan güçlü bir yaratık tarafından bir yıl içerisinde yok edilme tehditi altındadır. Bu eşi benzeri görülmemiş yaratığa yapılan bütün suikast girişimleri başarısızlıkla sonuçlanır. İlginç olan ise bu yaratığın insanlığa bir teklifte bulunmasıdır. Bir yıl boyunca Japonya’daki bir okulda sınıf öğretmenliği yapacaktır ve öğrencileri bu süre içerisinde istedikleri zaman kendisine suikast girişiminde bulunabileceklerdir.

Ansatsu Kyoshitsu

Kunugiaoka Lisesi 3-E sınıfının öğretmeni olarak işe başlar. Ancak bildiğimiz derslerin dışında öğrenciler “Nasıl suikast yapılır?” dersi de alacaklardır.

Daha detaylı konusuna bakmak gerekirse,

Nereden geldiği belli olmayan ahtapot benzeri yaratığın dünyayı yok etmeye kalkışması anlatılmakta. Fakat çok farklı bir konseptle. Belli bir süre öğretmenlik yapacak, o süre zarfında suikast girişimi başarılı olmazsa dünyayı yok edecek.

Anime her an değişiklik gösteriyor. Yani her an sizi şaşırtacak anlara sahip bir anime. Benim animelerde görmeyi en sevdiğim şeyde budur, ters köşeler. İlk 5 cildini okuyup daha sonra animesini izlemiştim. Soluksuz izleyebileceğiniz bir anime. İster okuyun ister izlerin. Hem manga hem de anime olarak başarılı bir yapım.

Ansatsu Kyoshitsu

Animemize dönecek olursak, bu ismi olmayan ahtapot görünümlü, sarı renkli yaratık ayı yok ettikten sonra dünyayı da yok etmek istiyordu. Fakat yok etmeden önce birisine verdiği bir söz vardı. Japonya da öğretmenlik yapmaktı. Verdiği sözü tutmak için bir okulda öğretmenlik yapmaya başlar.

Ki gerçekten de çok iyi bir öğretmen olduğunu söylemek mümkün. Öğretmeni olacağı sınıf okulun terk edilmiş öğrencileri yani Kunugiaoka Lisesi, E sınıfı. End (son) kelimesinden geliyor sınıfın adı. Çalışkanlıkta kötü olanların toplandığı bu sınıf, okuldakiler hatta hocalar tarafından bile dışlanıyorlar. Okulun ana binasından değil daha ötedeki bir binada eğitim görüyorlar. Okuldaki diğer öğrenciler onları aşağılayıp, hor gördükleri için bu öğrencilerde mobbing karşısında savunmasız kalıyorlar. Bu tarz bir ayrımcılığa uğrayan sınıfta öğretmenlik yapmaya başlayan yaratığın bir adı dahi yoktu. Öğrencileri ona öldürülemez anlamına gelen Koro ismini vermişlerdi. Koro-sensei 20 mach hızında hareket edebilir. Yani canı suşi istediğinde saniyeler içerisinde Asya ülkelerine gidebilir. Ya da sevdiği filmi başka ülkedeyse saniyeler içerisinde, 20 mach hızıyla uçup o filmi izlemeye gidebilir. Hem çok hızlı hem de insana zarar verebilen bıçak, silah vb. aletler onun üzerinde işlemiyor. Bu yüzden Japonya Hükümeti onu öldürmek için özel bir silah geliştirir. Anti-sensei silahları sadece ona zarar verebilir. Keza onu öldürebilene Hükümet 10 Milyon Yen vermektedir. 10 Milyon Yen 3-E sınıfını cezbettiği için görevi kabul ederler.

Ansatsu Kyoshitsu

Koro-sensei öğretmenlikte çok başarılıdır. Kendisinden birçok kolon oluşturup her öğrencinin kapasitesine özel, becerisine ve ilgisine özel eğitim verirken, 3-E sınıfını da karakter olarak eğitir. Bu yüzden animede karakter gelişimini izlemek çok keyif verici oluyor. Kendisine suikast düzenlemek için uğraşan öğrencilerine de nasıl suikast yapılır onu dahi öğretir Koro-sensei. Fakat Hükümet öğrencilerin başarılı olamayacağını düşünür. Bu yüzden farklı suikastçılar okula gelir. İşinde çok başarılı olan kadın bir suikastçı gelir. Kimliği ise İngilizce Hocasıdır. Kendisinin taktiği Koro-sensei alt etmeye yetmez. Hocamızın taktiği erkeklerin aklını almak diyebiliriz. İngilizce hocası olduğu için ve taktiğinden kaynaklı öğrenciler ona Bitch-sensei demeyi uygun görüyorlar.

Ansatsu Kyoshitsu

Sınıfa daha birçok farklı, Koro-sensei’ye suikast yapmak amaçlı karakterler geliyor. Özellikler Suikast Robotu. Sadece öldürmek için yapılmış bir robot. Fakat Koro-sensei onu o kadar güzel değiştiriyor ki, artık daha iyi ve mutlu biri oluyor robotumuz. Hatta sınıfın bir parçası. Anime de resmen “Nasıl daha iyi bir eğitmen olunur?” sorusunun cevabı gibi. Aralarındaki bağın gün geçtikçe güçlenmesi de çok hoş. Her karakteri ayrı güzel ve yetenekli. Ekip olarak çok güzel çalışıyorlar. Her karakterin bir rolü var âdeta. Hiçbir karakter arka planda kalmıyor.

Ansatsu Kyoshitsu

Ansatsu Kyoshitsu karakterlerine göz atalım.

Koro-Sensei

Ansatsu Kyoshitsu

Nereden geldiği belli değil desem de aslında animede bunu görebiliyoruz. Koro-sensei öğretmenlikte başarılı, 20 Mach hızında, duygularına göre rengi değişen, büyük göğüs seven, kadın dergisi okumayı seven, sadece anti-sensei silahların ona zarar verebildiği ve gerçekten de çok güçlü olan biridir. Kalbi güzel olan bu yaratığın aslında zor bir geçmişi var. “Bütün bunları neden yaptı?”, “Neden öğretmen olmak istedi?” Tek bir sebepten, animede görebileceğimiz bir sebepten…

Nagisa Shiota

Ansatsu Kyoshitsu

Masum, sempatik, şirin, güçlü bir karakter olan Nagisa, Koro-sensei’i yenebilecek her şeyi kaydediyor defterine. Kendisi güçlü bir karakter aslında. Dedik ya herkesin kendine özel yeteneği vardı. Nagisa’nın ise nezaketi, bir şey yapmadan bir şey yapması. Garip gelebilir ama nezaketle, bir şey yapmadan düşmanları alt edebiliyor. Tıpkı başarılı bir suikastçı gibi…

Karma Akabene

karma

İlk başlarda göremesenizde hikâyeye sonradan dahil oluyor. Geçmişte, okulunda bayağı kötülük yapmış. E sınıfına düşmüş. Sonra da uzaklaştırma almış biri. Ama okula Koro-sensei’yi öldürmek için geri dönüyor. Koro-sensei’yi hafife alıyor fakat Sensei hafife alınabilecek biri değil. Karma güçlü bir rakip. Düşmanını hafife alan, iyi taktikler uygulayabilen, planlar kurup beklenmedik suikastler düzenleyebilen bir suikastçı…

Kaede Kayano

Kaede Kayano

Ne desem nafile. Çünkü bu karakterde bizi sürpriz bir şey beklemekte. Fakat suikaste çekinen, utanan bir kızdı. Süprize kadar…

Konunun bu denli birbirine bağlanması, şaşırtması animeyi daha güzel bir hâle getiriyor.

Irina Jelavic

Ansatsu Kyoshitsu

Irina yani namıdiğer Bitch-sensei. İşinde çok başarılı olan bir suikastçıdır. Taktiği, erkeklerin aklına girmek ve suikastını gerçekleştirmek. Fakat bu taktiği Koro-sensei’de iş görmüyor. Okula ingilizce hocası olarak gelen Irina, öğrencilerin dalga malzemesi hâline döner. Bu yüzden ona Bitch-sensei demeyi uygun görerler.

Tadaomi Karasuma

Ansatsu Kyoshitsu

Hükümetin görevlendirdiği ve savaşmakta iyi olan biri. 3-E sınıfını suikaste hazırlamayla ilgilenen ve beden öğretmeni olarak okulda göre yapan biri. Soğukkanlı biri. Kendisi çok güçlü olsa bile, Koro-sensei’i öldürebilecek kadar değil.

Okulun müdürü ve oğlu.

Asano Jr.

Ansatsu Kyoshitsu

Müdürün oğlu ve okulun en çalışkanlarından biri. Matematikte çok başarılı. Hatta Karma’yla bu konuda bayağı güzel bir kapışma da geçiyor. Sadece daha başarılı ve daha güçlü hatta babasından bile daha güçlü olmak istiyor.

Babasından yani okulun müdüründen bahsetmek gerekirse,

Garip şekilde sanki çok güçlü biriymiş gibi. Sanki gizli bir suikastçı gibi bir his veriyor animede. Fakat alakası yok. Sadece bir müdür, Japonya’nın en iyi liselerinden birinde. Buradaki bu sınıf ayrımının sebebi kendisi. İzledikçe Koro-sensei’nin neden 3-E sınıfını istediğini anlayabilirsiniz.

Anime, konu bakımından klişe gibi dursada fazlasıyla kendine has bir konusu var. Her karakter özenle yazılmış, çizilmiş. Anime de iyiliğin, nezaketin, dostluğun, iyi bir eğitimin faydasını ve daha nice güzel şeyleri anlatmakta. Çizimleri de çok hoş, mangasında ara ara karakterlerin tanıtılması -sevip sevmediği şeyler bile- okuma zevkini arttırıyor. İzlemesi de ayrı keyifli çünkü ters köşeler, beklenmedik durumlar, karakterlerin suikastteki gelişimi ve daha niceleri, izleme keyfini arttırıyor. Kaliteli, çizimleri güzel olan bir anime.

Ansatsu Kyoshitsu izleyeceklere şimdiden iyi izlemeler!

Ansatsu Kyoshitsu animesinin fragmanı burada

Söyleyeceklerin mi var? Discord’a gelip sohbete katıl.

Sosyal içerik platformumuza kayıt olmak ister misin?

İnstagram hesabımıza göz atmaya ne dersin? Hadi tıkla!

8.0

  • Çizimleri 6.5
  • Konusu 8
  • Animasyonları 7.5
  • Karakter 10
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir