Athena ‘nın Hikâyesi
0

Yunan mitolojisinde Athena, tanrıların başı olan yıldırım tanrısı Zeus ve ilk karısı olan hikmet tanrıçası Metis’in kızıdır. Yunan mitolojisinde Athena olarak isimlendirilen tanrıça, Roma mitolojisinde Minevra ismi ile ifade edilmektedir. Tanrıça Athena, Yunan mitoloji içerisinde zekâ, savaş, strateji, sanat, barış ve ilham tanrıçası olarak ifade edilmektedir. Sembolleri ise, kalkan, mızrak, zeytin dalı ve baykuştu.

Zeus’un en sevdiği kızı Athena, Olympos tanrıları arasında belki de en zekisi, en cesuru ve kesinlikle en beceriklisiydi. Zeus’a, oğlunun tahtını, tıpkı kendisi babası Kronos’tan aldığı gibi, ondan alacağı söylendi. Bundan dolayı, Metis hamileyken Zeus onu yutmuş, kendi içine atarak onu kendisinin bir parçası yapmıştı. Zeus çektiği baş ağrılarıyla birlikte uzun bir süre Metis’i içinde taşıdıktan sonra ondan kurtulmaya karar verir. Demir ve ateş tanırısı olan Hephaistostan alnına keskin bir baltayla vurmasını emreder. Hephaistostan baltayı Zeusun başına vurduktan sonra Athena kalkanı, zırhı ve mızrağı ile yetişkin bir kadın olarak ortaya çıkar.

Zeus’un en sevdiği kızı olmanın ayrıcalığıyla Zeus’un yıldırımını bir tek o kullanabiliyor.

athena

“Tanrıların kralı Zeus ilk eş olarak
Metis’i, bilge tanrıçayı seçti kendine.
Metis en çok şey bilendir
bütün tanrılar ve ölümlüler arasında.
Ama bu tanrıça tam doğuracağı sırada
çakır gözlü Athena’yı.
Zeus Toprağın ve Göğün öğütlerine uyarak
sevdalı sözlerle aldatıp eşini
yuttu, gövdesinin içine aldı onu.

Ve Zeus çıkardı bir gün kendi kafasından
çakır gözlü yaman Athena’yı
o dünyayı birbirine katan tanrıçayı,
o hiç yorulmadan orduları yöneten,
o cenk ve savaş bağrışmalarından hoşlanan
yüceler yücesi sayılan tanrıçayı.”

athena

 Athena’nın Aegis adında keçi derisinden yapılmış olan bu özel kalkanın ön yüzünde Medusa’nın resmi bulunur ve bu kalkanın önünde en güçlü ordular bile bozguna uğrar.

Savaş tanrısı Ares, savaşı kaba kuvvetle yönetirken, Athena savaş tanrıçası olarak bilinmesine rağmen tam tersine savaşlardan hoşlanmayan zekâ ve stratejiyi temsil eden tanrıça, sorunları barış içerisinde çözmeye çalışır. Bu yönü ile onu savaş tanrısı Ares’ten ayıran bir özellikti.

Athena, cesaret, bilgelik, medeniyet, adalet, matematik, sanat ve el becerilerinin yanında savaştaki stratejik dehası ile ön plana çıkmıştır. Flüt, trompet, çanak-çömlek, saban, tırmık, öküzlere takılan boyunduruk, atlara takılan gem ve dizginler, savaş arabası ve gemileri icat eden Athena, insanlara sayı saymayı, yemek pişirmeyi, örgü örmeyi ve yün toplamayı da öğretmiştir.

athena

Athena, sevdiği biri olmaması yüzünden bakire anlamına gelen Parthenon lakabıyla anılmaktadır.

Athena bakire olduğu halde Demir Tanrısı Hephaistos’dan bir oğlu olduğu söyleniliyor. Derler ki, Athena demirci ocağına Hephaistos‘un yanına yeni bir silah yaptırmaya gitti. Hephaistos, Athena’ya tecavüz etmeye çalıştı ama başarılı olamadı. Tanrıça ondan kurtulmayı başardı fakat Hephaistos’un menileri tanrıçanın bacaklarını ıslattı. Athena yün parçasıyla bacağındakileri silip yünü yere attı ve toprak ana hamile kaldı.

Toprak ana doğan yılan bacaklı bebeğe bakmayacağını sorumluluğunu almayacağını söyleyince Athena kendisinin bakabileceğini söyledi ve ona Erichthonius adını verdi. Daha sonra onu bir kutuya koydu ve Kekrops’un üç kızına emanet etti.

athena

Atina kenti yeni kurulduğu vakit şehrin tanrısı henüz belli değildi. Çeşitli yarışmalar sonucunda Olimpos tanrıları arasında son iki tanrı kaldı ve bunlar Posedion ve Athena’ydı.

Jüri tanrıları bu şehre en büyük hediyeyi vereni şehrin baş tanrısı olacağını belirtti. İlk olarak Posidon öne çıktı ve üç çatallı mızrağını yere vurdu ve yer yarılarak bir at ortaya çıktı. Kimi söylemlere göre ise Posidon mızrağı ile kayalığı yardı ve deniz suyu fışkırdı.

Athena ise mızrağını yere vurarak şehri ona kazandıracak hem yararlı hem kazançlı her şeyinden faydalanılabilecek bir zeytin ağacı ortaya çıkardı. Böylelikle jüriler şehrin baş tanrıçası olarak Athena’yı seçti ve Athena Atina kentin baş tanrıçası oldu.

Okuduğunuz için teşekkürler

Söyleyeceklerin mi var? Discord’a gelip sohbete katıl.

Sosyal içerik platformumuza kayıt olmak ister misin?

İnstagram hesabımıza göz atmaya ne dersin? Hadi tıkla!

 

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir