Bir Devrin Animesi: Kaptan Tsubasa İncelemesi
0

Kaptan Tsubasa 1981’de Yoichi Takashi tarafından yaratılmış bir manga serisidir. Manga popülerlik kazanınca aynı isimle anime olarak da uyarlanmıştır. Öykü Japon genç takımının yıldız oyuncusu Tsubasa Oozora’nın yaşadıklarını anlatmaktadır. Türkiye de ”Küçük Golcü” olarak da yayınlanmıştır.

Kısa Konu Anlatımı

kaptan tsubasa

Tsubasa Oozora, FIFA Dünya Kupası’nı Japonya adına kazanmak isteyen ve futbolu çok seven bir ilkokul öğrencisidir. Babası dünyayı dolaşan bir kaptan olduğu için annesiyle yaşar. Tsubasa taşındıkları yeni şehirde ilkokula başlar. Ve bu ilkokulda futbol kulübüne katılır. Burada yeteneklerini göstererek takımda bir yer edinir bu olayla birlikte resmi olarak futbol hayatının başladığını varsayabiliriz. İlkokul da futbol maçlarına katılarak hem üst düzeylere kendini gösterir hem de iyi arkadaşlar ve rakipler kazanır. Tsubasa daha sonra büyüdükçe katıldığı turnuvalarda daha da parlar ve hayaline kavuşma yolunu izleriz.

Detaylı Konu Anlatımı

kaptan tsubasa

Tsubasa Oozora futbolu delicesine seven bir ilkokul öğrencisidir. Babası bir gemi kaptanı olduğu için sürekli yer değiştirmişlerdir ancak artık Tsubasa büyüdüğü ve okula gitmesi gerektiği için, aile Nankatsu şehrine taşınır. Babası tabi ki uzakta olduğu için annesiyle yaşar. Nankatsu şehrindeki yerel okul olan Nankatsu İlkokulu ve özel okul olan Şuutetsu arasından bir seçim yapması gereken Tsubasa, Şuutetsu İlkokulundaki yetenekli kaleci Genzo Wakabayashi’ye rakip olmak için Nankatsu okuluna kaydolmaya karar verir. Burada Tsubasa futbol sevdalısı Ryou Ishizaki ve Nankatsuya destek veren, futbolu seven bir kız olan Sanae ile tanışır. Tsubasa’nın babasının arkadaşı Brezilyalı futbolcu Roberto Hongo arkadaşının isteği üzeri Tsubasa’ya bir göz atmaya karar verir. Ve onu tesadüfen bir maç esnasında yeteneklerini sergilerken görür. Roberto Tsubasa’nın içerisinde yer alan potansiyeli görür ve onu geliştirmek ister.

kaptan tsubasa

Sonrasında birkaç eğlenceli olay sonucunda çoğunlukla Tsubasa olmak üzere, Nankatsu takımında ki öğrencilere ders verir ve sonucunda koç olur. Takımı eğitirken Tsubasa’ya özel vuruş teknikleri öğretir. Bu sırada babasının işi yüzünden hep dolaşmak zorunda olan Taro Misaki, takıma katılır ve Tsubasa’nın en iyi arkadaşı olur. Tsubasa ve Misaki ”Altın İkili” olarak bilinirler ve Nankatsu bölge takımında ulusal turnuvada şampiyonluğu kazandırırlar. Bu sırada Kojiro Hyuga, Ken Wakashimazu, Jun Misugi, Hikaru Matsuyama, Shun Nitta gibi önemli yeteneklerle tanışır ve onlarla karşı karşıya oynar.

Nankatsu akımı Taro Misaki ve Genzo Wakabayashi’nin ayrılmasına rağmen Tsubasa’nın önderliğinde 3 yıl daha üst üste ulusal şampiyon olur. Ardından Japonya’nın en iyi oyuncularından bir Japonya Genç Takımı kurulur. ve bu takım 16 yaş altındaki oyuncular için dünya şampiyonluğunu kazanırlar. Hikâyenin sonunda Tsubasa mezun olur ve futbol hayatını Brezilya’da devam ettirme kararı alır.

kaptan tsubasa

Animede ilk kısımda bu anlatılmakta, sonrasında Kaptan Tsubasa’nın devam sezonu gibi çekilen ayrıca baştan sona farklı bir çizim tekniği kullanılan bölümleri de var. Özellikle Captain Tsubasa:Road to 2002 52 bölüm yayınlanmıştır. Belki de küçükken izlediğimiz o Tsubasa’nın büyümüş hâlini görmek sizi de iyi hissettir. Bu anime açıkçası benim için ayrı bir yere sahip, öyle ki yaz vakitleri herkes uyurken saat gece 2’ye alarm kurup Yumurcak TV de izlemek için beklerdim. Eğer sizde geçmişe bakıp, mazilerde gezmek isterseniz izlemenizi tavsiye ederim. Üstelik nadir kategori olan ailece izlenebilecek animeler arasında yer almakta :D

KARAKTERLER

Tsubasa Oozora

Ana karakterimiz olan Tsubasa’nın futbolu çok sevmesinin sebeplerinden biri, küçükken ölümden kıl payıyla kurtulması ve bu kurtuluşun sebebi ise futbol topu oluşudur. Kendisi büyük hayallere sahip olup bu hayalleri gerçekleştirebilecek kabiliyete sahiptir.

Ryou Ishizaki

kaptan tsubasa

Kendisi aşırı istekli, biraz sakar bir kaptan yardımcısı diyebiliriz. Tsubasa gelmeden önce takım kaptanıydı. Kendisi futbolu çok sevmekle birlikte, çok çalışarak elde edilen bir beceriye sahiptir.

Sanae Nakazawa

Tsubasayı ilkokulda görüp sevmiş Nankatsu, takımının sonuna kadar sürecek olan ponpon kız kaptanıdır.

Kojiro Hyuga

Biraz öfkeli ve asabi de olsa rakiplerinin peşini asla bırakmaz arkadaşlarını ise sonuna kadar savunur.

Ken Wakashimazu

Genzo Wakabayashi’yi rakibi olarak görür çok atletik esnek bir kalecidir. Gelecekte takımın yedek kalecisidir.

Jun Misugi

Bu karakter seride saygı duyulması gereken karakterlerin başlarında geliyor bence. Kalbiyle ilgili sorunları olmasına rağmen futbol oynamaktan vazgeçmeyen bir kaptan karşımızdaki, gelecekte doktor olarak futbol takımında yer alacak.

Roberto Hongo

kaptan tsubasa

Roberto, serideki en üzücü hikâyelerden birine sahip. Küçük yaşta annesinin ölmesiyle yetim kalmış, çok zor zamanlardan geçerek Brezilya liginde bir yıldız olmuştur. Daha sonrasında dünya kupasında Japonya ve Brezilya takımlarındaki maçta Tsubasa’yı Brezilya takımının koçu olarak izlemiştir.

Genzo Wakabayashi

Tsubasa’nın ilkokuldan beri arkadaşı ve rakibi. Genzo çok küçük yaştan itibaren kalecilik için eğitim almıştır. İlk yenilgisini Tsubasa’dan almış ve gelecekte sürekli bir gelişme yarışına girmişlerdir. Kendisi güçlü, zeki ve atik bir kalecidir.

 

İzleyeceklere iyi seyirler!

Söyleyeceklerin mi var? Discord’a gelip sohbete katıl.

Sosyal içerik platformumuza kayıt olmak ister misin?

İnstagram hesabımıza göz atmaya ne dersin? Hadi tıkla!

7.9

  • ÇİZİM 6.5
  • KONU 9
  • ANİMASYON 7
  • KARAKTER 9

Merhabalar adım İlknur . Kara kalem çizmeyi severim . Okumak ilkokuldan beri hobim olmuştur.Özellikle fantastiik ,macera, bilim kurgu kitaplarını severim . Manga ,Webtoon ,Manhua ,Anime, Donghua izler ve okurum . yaklaşık 8 yıldır one piece hayranıyım . Lightnovellere bayılırım öneri almak veya vermek isteyen olursa monkey D luffy#4369 discorddan ulaşabilirsiniz.İstediğiniz her türlü anime kitap veya lightnovelden spoiler verebilirim :D

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
8.7
thumb-1920-1092872

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir