Blue Period: Bir Gencin Sanat Yolculuğu
0

Blue Period (Buri Piriodo) Tsubasa Yamaguchi tarafından yazılan, 2017’den bugüne kadar yayılan manga serisinin adıdır. İlk sezonu Ekim 2021’den Aralık 2021’e kadar televizyonda yayınlanan anime, bir gencin sanattaki zorlukları ve hayallerinin peşinde koşmanın getirdiği çöküşleri anlatır.

Picasso’nun Mavi Dönemi ve Yaguchi

Animenin ismi, ünlü ressam Pablo Picasso’nun mavi dönemine bir atıftır. Picasso, belirli bir süre boyunca mavinin tonlarını kullanarak monokrom tablolar boyamıştır, buna Picasso’nun mavi dönemi denir.

blue period

BLUE PERİOD

Bununla beraber ana karakter Yatora Yaguchi, çalışkan ama haylazlarla arkadaş olan gencimiz, lisenin sonlarına doğru üniversite seçimlerine hazırlanır. Yaguchi, bu dönem içerisinde bir sorgulama sürecine girer. Ailesini memnun etmek için notlarını yüksek tutar, arkadaşlarına uyum sağlamak için yanlarında sigara içer. Yaşadığı hayatı etrafındaki çevreyi memnun etmek için yaşadığını fark eder ve bunun karşılığındaki aldığı övgü onun için bir şey ifade etmez.

Bu sebeple sanatı ilk başta saçma ve gereksiz bulur. Güzel sanatlar bölümlerinin önü kapalı ve ücretlerinin pahalı olduğunu düşünür. Resim sınıfındaki unuttuğu sigara paketini geri almaya giderken, resim kulübünün öğretmeniyle karşılaşır. Sanat hakkındaki düşüncelerini paylaştığında öğretmeni, sanat sadece paradan ibaret olmadığını söyler.

Yaguchi bunun üstüne resim öğretmenin verdiği ödevi yapmaya karar verir. “En sevdiğin manzara” temalı bu ödevde, Yaguchi gündoğumundaki Shibuya’nın manzarasını boyar. Resim pek güzel değildir aslında, kullanılan teknik yüzünden boyanın lekesi kalmıştır ve çizgiler biraz yamuk çizilmiştir ama tablonun amacı Shibuya’nın gündoğumunda ne kadar mavi olduğunu göstermekti. Bunu arkadaşları da fark edince, ilk defa kendisini gerçek bir şekilde ifade edebildiğini hissetmiştir. Bu, onu güzel sanatlarını seçmesi için teşvik etmiştir ve ailesinin rızasını da alarak güzel sanatlar bölümüne hazırlanmaya başladı.

blue period

Güzel Sanatın Zorlu Yolculuğu

Yaguchi’nin güzel sanatlara atılması kolay değildi fakat bu zorlu yolculuğunun da daha başındaydı. Yaguchi resim kursuna yazılır. Bu kursta yeni insanlarla tanışır ve bölümün ne kadar rekabetçi, ondan ne kadar yetenekli ve avantajlı insanların olduğunu fark eder. Öğrencilerin arasında hayatı boyunca sanatla uğraşanlar, dâhi ressamlar ve ressam aileden gelenler de mevcuttur.

Fakat aynı zamanda yeni insanlarla karşılaşmak, hem yeni bakış açılar edinmeyi sağlamıştır hem de kendi tarzını keşfetmeyi sağlamıştır. Kurs hocanın rehberiyle çeşitli yollarla sanatını geliştirmek için çabalamıştır.

Bu seviyede pratik yaparak teknik açısından kendini oldukça geliştiren Yaguchi, yorum ve hayal gücünü kullanarak tablo çıkarmakta zorlanmıştır. Bunu aşmak için çeşitli müzelere gidip ilham aramıştır.

En sonunda ilhamı üst sınıf arkadaşı Mori’nin yaptığı tabloda buldu. Yaguchi burda önemli bir detayı fark etti. Mori-senpai’ın sanat tarzı değişse bile ifade etmek istediği duygular aynıdır. Bu sayede sanatında büyük bir ilerleme kaydetti hem de arkadaşları tarafından ilham alarak olağanüstü bir tablo ortaya çıkarmıştır. “Bağlar” konulu tablosu da bu sayede şekil almıştır.

blue period

Fakat her tablo güzel anılardan doğmamıştır, zaman zaman Yaguchinin acıları da ilham vermiştir.

Resim kursundan tanıştığı Yotasukeyle geçen konuşmada, Yaguchi’ye diğer alanlarda bu kadar başarılı olmasına rağmen niye güzel sanatlarını seçtiğini anlayamaz. “Sanatı icra etmene gerek yok ki” der.

Bu sözler Yaguchi’yi üzer. Yotasuke’nin söyledikleri yüzünden kendisini suçlar ve sanatta iyi olsaydı kimse bunu söylemezdi diye düşünür. Güzel sanatları ciddiye aldığını göstermek istediği için bir tablo boyar ve resim öğretmenine gerçekten güzel sanatlara gitmek istediğini söyler. Bu kadar ciddi bir tabloyu ilk defa yapar ve öğretmeni bile çok etkilenir. Bu duyguları sayesinde olağanüstü bir parça çıkarmayı sağlamıştır.

çizim

son

 

Yaguchi’nin hikayesi burda bitmez. Farklı deneyimler farklı şekillerde sanatının şekil almasını sağlamıştır, aynı şekilde o da başkaların sanatını etkilemiştir. Hikâyenin devamını da size bırakıyorum!

İnsan ve Kendisi

Yaguchi’nin hayatı, zorlukları, ve duyguları, güzel sanatlar okumuyorsan bile, yediden yetmişe olan herkesin kalbine dokunan bir hikâyedir. Hayatımızda her zaman başarıyı elde edemediğimiz zamanlar olmuştur. Bazen elimizden gelen her şeyi yapıp bu zorluklara karşı çaresiz hissettiğimiz zamanlar geçmiştir. Zaman zaman arayışlar, farklı kişilerin farklı hayatları, zorlu kabullenişler, hatta başarılı olmakla beraber kendinden tatmin olamamak; bunların hepsini Yaguchi tek tek izleyicilerin ekranlarına yansıtıyor ve kelimelerin anlatmaya yetmediği sanatsal bir yolculuğa davet ediyor.

Blue Period mangası devam etmekte olsa bile animenin bittiği yer hikâyeyi güzel kapatmıştır. “Kısa ve kolay izlenecek bir anime izlemek istiyorum ama yarım kalmış hikâyeyi mangayla bitirmek istemiyorum” derseniz Blue Period tam aradığınız bir anime.

İyi seyirler!

Söyleyeceklerin mi var? Discord’a gelip sohbete katıl.

Sosyal içerik platformumuza kayıt olmak ister misin?

İnstagram hesabımıza göz atmaya ne dersin? Hadi tıkla!

 

8.0

  • ÇİZİM 9
  • KONU 8
  • ANİMASYON 7
  • KARAKTER 8

Selam, ben editörler ekibinden Sümeyra. Anime ve manga hakkında konuşmayı çok seviyorum. En sevdiğim animelerlerden Jujustu Kaisen, Blue Period, Bocchi the Rock ve Bungo Stray Dogs sadece birkaç tanesi. Ayrıca resim çizmeyi ve müze gezilerini çok severim.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir