Chainsaw Man: Bir Çocuk ve İblislerle Olan Hayatı
0

Chainsaw Man, Japon yazar ve mangaka Tatsuki Fujimoto tarafından yazılan bir manga serisidir. Manganın ilk hikâyesi, 2018 yılından 2020 yılına kadar “Weekly Shonen Jump” dergisinde yayımlanmıştır ve ikinci hikâyesi (Chainsaw Man olarak geçtiği halde Chainsaw Man Part 2 olarak da bilinir) 2022’den bugüne kadar yayımlamaya devam eder. Animesinin ilk sezonu MAPPA stüdyoları tarafından animasyona alınmıştır ve 2022’de yayımlanmıştır.

“Normal” Hayatının Hayalini Kurmak

Denji adlı ana karakterimizin hayatı iç açıcı başlamamıştır. Küçük yaşta annesi hastalık yüzünden hayatını kaybettiğinden beri dışarılarda az buz işlerde çalışıp para kazanmak için uğraşır. Küçük yaşında da Pochita adlı Testere İblisiyle tanışır. Pochita turuncu tüylü ve burun yerinde bir testere bıçağı olan, küçük köpeğe benzeyen bir iblis. Denji, bir gün yaralı olan Pochitaya kendi kanından vererek Pochitanın hayatını kurtarır.

Chainsaw Man

Denji ve Pochita bundan sonra birlikte yaşar. Normal bir hayatın hayalini kurarak gündelik işlerde çalışır, üstelik onu terk edip sonra ölen babasının mafyaya olan borcunu ödemek için mafyanın iblis avcılığı yapar. Bu mafya, yine bir gün Denji’ye iblis öldürmek için iş teklif eder.

Denji’yi iblisin olduğu yere götürdükten sonra mafya üyesi asıl amaçlarını anlatarak Denji için bir tuzak hazırladıklarını itiraf eder. Mafyayı daha da güçlendirip daha çok para kazanmak için Zombi İblisle bir anlaşma yaptığını söyler.

Fakat Zombi İblis bu şekilde mafya üyelerinin tamamını zombiye dönüştürerek aslında onları kandırmış oldu. Zombi İblis de şeytan avcıları sevmediği için Denji ve Pochitayı öldürür.

Denji ölmüş olsa bile onun kanı Pochitayı tekrar kurtarır ve bu sefer Pochita, Denji’nin kalbini tamir ederek Denji’yle bir anlaşma yapar. Pochita, Denji’nin kalbini tamir etmenin karşılığında, yaşamak istediği hayatı yaşayacağına söz verdirir. Bu şekilde de Pochita’nın testere güçleri ve bazı iblis özellikleri (insanlara karşı soğukluk ve anında iyileşme özellikler gibi) Denji’ye de geçmiş oldu.

İblisler ve Güçlerini Elde Etmek

İblisler insanların korkularından doğar ve bu korku ne kadar fazlaysa iblis o kadar güçlenir. Bu sebeple çeşitli güçlerle sahip olan çok sayıda iblisler vardır. İblisin güçlerini elde etmek için onunla bir anlaşma yapılır. Anlaşmanın terimleri de iblisin insiyatifine kalmıştır, bazen az güç için vücut parçası ister, bazen de asıl amacını gizlemek için görünüşte basit bir şey ister (ama çoğu zaman bu terimin asıl sebepleri sonradan ortaya çıkar). En çok korkulan ve en güçlü iblis de Silah İblistir.

Silah İblisin öldürülmesi için Makima Denji’yi bulur ve onu, Silah İblisini bulup öldürmek için toplumu korumak amaçlı devlete ait olan Kamu Güvenliği Şeytan Avcılarına katılmayı teklif eder. Silah İblisin ölmesine karşılık ne olursa olsun istediği bir şeyi vereceğine söz verir ve Denji hedeflediği normal hayatına kavuşmak için katılır.

Chainsaw Man

Denji, Silah İblisini nasıl bulur? Savaş sonucunda neler oldu? Bu soruların cevabını manganın devamında okumanızı dilerim :)

Karakterler

Denji

Ana karakter olarak Denji yoksulluk içinde yaşadığı için normal bir hayatın hayalini kurar. Pek zeki değildir, savaş anında strateji kurmakta zorlanır, bu yüzden basit bir düşünce yapısına sahiptir. Kamu Güvenliği Şeytan Avcılarına sadece normal bir hayat yaşamak istediği için katılır.

chainsaw man

Aki Hayakawa

Aki Hayakawa, Denji’nin Kamu Güvenliği Şeytan Avcılarında çalışan iş arkadaşlarından biridir. Kişiliği soğuk ve işini ciddiye alan bir kişi olmasına rağmen iş arkadaşlarına çok değer verir. iblis avcılığı nasıl yapılacağını göstermek için Makima, Aki’ye Denjiyle birlikte çalışması için rica eder. Aki, Denji’yi pek sevmez ve çok fikir çatışması yaşarlar. Buna rağmen Makima’nın kalbini kırmamak için Denji’yle birlikte çalışır.

Makima

Kamu Güvenliği Şeytan Avcıların 4. Birliğin kurucusu ve başıdır. Ekibiyle Zombi İblisini öldürmeye giderken Denji’yi bulup işe almıştır. Sakin ve nazik kişiliğiyle beraber kurnaz ve zekidir. Bu kurnazlığını kullanarak istediğini elde edebilmektedir.

chainsaw man

Power

Kan İblis’in bir insanı ele geçirmesinin sonucu bir “hibrit”tir. Hibrit olması Pochita’nın Denji’yi kurtarmasına benzemez. Pochita bir anlaşma yaparak Denji’yi iyleştirip yine Denji olarak hayatını sürdürebilmiştir fakat Power insanı ele geçirerek kendi benliğini bir insanın vücudunda devam ettirmiştir. Kişilik olarak kendini beğenmiş gibi gözükür ve pek akıllı değildir. Kamu Güvenliği Şeytan Avcılarında çalışan bir hibrit olarak sadece kendi çıkarını düşünür. İnsanları sevmediği halde kedilere karşı sempati kurar.

Genel Düşünceler

Tüm samimiyetimle söylüyorum, Chainsaw Man’ın hem animesini hemde mangasını bir oturuşta bitirdiğim nadir serilerden biridir. Shounen özelliğini korumasına rağmen Fushimoto’nun kalıpları zorlayıp önceden hiç görülmemiş karakter özellikleri ve hikâye akışı apayrı bir deneyim yaratmıştır. Üstelik ana karakterin derinliği ve özellikle kötü karakterlerin ortaya çıkışı beni çok etkiledi. Animesinin ilk sezonu 12 bölümden oluşmaktadır, hikâyenin devamı da mangasında tamamlanmıştır. Kısa ve kolaylıkla bitirebileceğiniz ama aynı zamanda tipik shounen kalıplarını kıran bir seri arıyorsanız Chainsaw Man tam size göre!

İyi seyirler dilerim!

Söyleyeceklerin mi var? Discord’a gelip sohbete katıl.

Sosyal içerik platformumuza kayıt olmak ister misin?

İnstagram hesabımıza göz atmaya ne dersin? Hadi tıkla!

10.0

  • ÇİZİM 10
  • KONU 10
  • ANİMASYON 10
  • KARAKTER 10

Selam, ben editörler ekibinden Sümeyra. Anime ve manga hakkında konuşmayı çok seviyorum. En sevdiğim animelerlerden Jujustu Kaisen, Blue Period, Bocchi the Rock ve Bungo Stray Dogs sadece birkaç tanesi. Ayrıca resim çizmeyi ve müze gezilerini çok severim.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir