Dr. Stone: Dünyayı Baştan Kuran Dâhi
1

 Riichiro Inagagaki tarafından yazılan Dr. STONE, haftalık Shōnen Jump magazininde Mart 2017’den Mart 2022’ye kadar 26 ciltte toplanan bir shōnen mangasıdır. Animesinin bugüne kadar iki sezonu yayınlanmıştır ve üçüncü sezonu 2023 Bahar Sezonunda çıkış yapıp, haftalık yeni bölümleri yayınlanır.

dr. stone

Sil Baştan… Başlamak Gerek Bazen

 Her şeyin başlangıcı, dünyadaki herkesin taş heykellerine dönmesiyle oluştu. Ana karakterimiz Senku ve arkadaşları okulda her günki gibi normal bir gün geçirir. Senku’nın çocukluktan beri en yakın arkadaşı olan Taiju, ikisinin ortak çocukluk arkadaşı olan Yuzuriha’ya açılmak ister. Bilim kulübünde icatlarıyla uğraşan Senku’den “bilimsel” bir çare ister ve Senku dalga geçerek aşk iksiri yaptığını söyler.

Her zamanki gibi sıradan bir gün.

O günü diğerlerinden farklı kılan tek şey vardı, o da gökyüzünden yeşil bir ışık yayıldığı andır. Bu ışık tüm dünyayı kaplar ve birden tüm insanlığı taşa çevirir.

Taş Devrine Geri Dönüş

 Senku’nun zamanda yolculuğu burada başlar. 3 bin sene boyunca tek tek saniyeleri sayarak taştan çıkabilen ilk insan olmuştur. Senku uyandığında kimse yoktu, okulu çoktan yok olmuştur ve her tarafı ormanlarla kaplıdır. Senku o an tüm insanlığı bilimi kullanarak kurtarmayı hedefler ve kendi nasıl çıktığını araştırmayı başlar. Kendi nasıl çıktığını bulmakla başlamıştır.

Uyandığı yerden araştırmayı başladı. Etrafı araştırdıktan sonra uyanmanın sebebi mağaradan sızan nitrik asitten dolayı olduğunu bulmuştur. Sonrasında Taiju’yu mağaradaki nitrik asitin olduğu yere koydu. Altı ay sonra Taiju uyanır ve Senku’ya yardım eder. Bir sene boyunca uğraşıp deneyler yaparak taşları kırıp insanları geri getirebilen bir karışım bulmuştur.

dr. stoneBu karışım tam tamına %30 nitrik asiti ve %70 alkol karışımdan oluşur. Fakat nitrik asit hem sınırlı miktarda hem de oluşması için zaman gerektiği için sınırlı sayıda insanlar kurtarılabilir.

Tekrar iyileştirici sıvıyı hazırlayıp Yuzuriha’yı kurtarmayı hazırlanırken karşılarına bir aslan çıkar. Aslanın gücüne karşı gelemeyip kaçmaya çalışırlarsa bile aslan onlardan fazlasıyla güçlü. Bu yüzden Senku ve Taiju güçlü birisine ihtiyaç olduklarını anlar ve iyileşirici karışımla resmi olarak ilk Tsukasa adında bir genci kurtarıyorlar. Tsukasa, eski dünyada Japonya’nın en güçlü genci olarak ünlenmişti ve sayesinde Senku ve Taiju’yu çeşitli tehlikelerden korur.

Biraz zaman geçer. Yuzuriha’yı da kurtarıp 4 kişi yaşarlar; fakat hem Senku, Tsukasa’dan şüphe duymaya başlar hem de Tsukasa, Senku’nun bir şeyler gizlediğini fark eder. Tsukasa, Senku’ya bu dünyada ne amaçladığını sorar ve Senku 8 milyar kişiyi ne olursa olsun bilimle kurtarıp eski dünyayı geri getireceğini söyler.

Tsukasa burada kendi düşüncelerini dile getirir. Sadece verimli genç insanların yaşamaya hakkı olduğunu ve hazır dünya pürüzsüz iken kötü insanların geri getirilmemesinin daha iyi olduğunu düşünür. Bunun üstüne Tsukasa taş insanlardan birini Senku’nun gözünün önünde kırar.

Tsukasa niyetini belirtmiştir, Senku’nun ideallerine karşı kendi görüşündeki dünyayı getirmek istiyordu ve bunun için Senku’nun ölmesi lazımdı. Silahların olmadığı bu taş devrinde Senku, Taiju ve Yuzuriha’nın, Tsukasa’ya karşı koymaları mümkün değildi.

Bunun üstüne Senku, Taiju ve Yuzuriha tüm evini ve deney eşyalarını yıkıp Tsukasa’dan kaçarlar. Korkup kaçtıklarını göstermeyi amaçlamıştır ama asıl amaçları Tsukasa’ya karşı gelmektedir.

dr. stone

Fakat Tsukasa ayak izlerini takip ederek ne yapmaya çalıştıklarını anlar. Fuji dağındaki kaplıcalarının yakınlarında bulunan barutu tam bulmuşken Tsukasa onları yakalar. Senku, Tsukasa’yı yenemeyeceğini bilir ve öleceğini kabul etmiştir.

Senku yaşadı mı? Kurtuldu mu? Yoksa bilimin bile çare bulamadığı hayatının sonuna ermiş midir? Dizinin en heyecanlı yerini de sizler izlersiniz artık ;)

Bilimin Eğlenceli Hali

Dr. STONE hem izlemesi oldukça eğlenceli hem de yeni şeyleri keyifle öğreten bir animedir. Senku, toplulukların başyapıtı olan tarımdan küreselleşmenin başyapıtı olan telefona kadar, taş devrinde akıl alınmayacak şeyleri tekrar icat etmiştir. Bu muazzam yolculuğunda hem önündeki zorlukları tek tek yığılmadan bilimle bir şekilde yol bulmuştur, hem de nasıl yapıldığını gerçek hayatta kullandığımız bilimle göstermiştir.

İyi seyirler dilerim!

Söyleyeceklerin mi var? Discord’a gelip sohbete katıl.

Sosyal içerik platformumuza kayıt olmak ister misin?

İnstagram hesabımıza göz atmaya ne dersin? Hadi tıkla!

8.5

  • ÇİZİM 8
  • KONU 9
  • ANİMASYON 8
  • KARAKTER 9

Selam, ben editörler ekibinden Sümeyra. Anime ve manga hakkında konuşmayı çok seviyorum. En sevdiğim animelerlerden Jujustu Kaisen, Blue Period, Bocchi the Rock ve Bungo Stray Dogs sadece birkaç tanesi. Ayrıca resim çizmeyi ve müze gezilerini çok severim.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir