Ev Erkeğinin Yolu İncelemesi
0

Ev Erkeğinin Yolu; ismi bir garip olan bu animenin yazar ve çizeri Kousuke Oona’dır. Orijinal ismi Gokushufudou olan anime aslında bir manga serisidir. Mangadan animeye çevrilmiştir. Seinen türü olmakla birlikte 8 cilttir. 2 sezonu olan animenin ilk sezonu 10 bölüm olup tam bir çerezlik animedir.

Konusu

Baş karakterimiz Tatsu, namı diğer Ölümsüz Ejder, kendisi eski ve korkulan bir yakuzayken bir kızla tanışır. Ona olan aşkıyla yakuzalığı bırakır. Artık bir ev erkeği olarak yaşamaya karar verir. Bilmeyenler için yakuza demek aslında Japon Mafyası demek. Ev erkeği ne alaka? Ne demek? Şöyle ki, nasıl ev hanımı varsa ev erkeği de erkek versiyonu. Ev erkeği muhabbeti de oradan geliyor. Yani evet bayağı korkulan, ölüm saçan bir karakter iken ev işlerinde mükemmel olan bir ev erkeğine dönüşüyor.

ev erkeğinin yolu

Bir hikâyesi yok aslında. Yani belli bir konuya bağlı değil veya belli bir konudan akmıyor hikâye. Bir eğlence programı gibi anime âdeta. Hem animesine hem mangasına baktım. Komedi türünü çok güzel işlemişler. Özellikle Tatsu’nun ev işini anlatma şekli çok güzel. Örneğin bir lekeyi nasıl çıkartırsınız? Size sanki öldürdüğünüz kişinin kanını nasıl çıkartırsınız gibi anlatıyor. Bakışları, ifadeleri, imaları sanki hâlâ yakuza gibi ama üstünde mutfak önlüğü bulunan bir ev erkeği.

Manga ve anime de yer alan ve hoşuma giden artı bir kısım var. O da bölüm bitince gelen farklı bir hikâye. Tatsu bir kediye sahip. Bölüm sonlarında bu kedinin maceralarını izleyebiliyoruz. Konuşan bir kediye dönüşüyor. Ana hikâye dışında ekstra bir anime izliyormuş gibi hissettiriyor. Gerçektende çok güzel. Okurken sona geldiğimde “Hah işte bakalım ne yaptı bizim kedi?” diye okumaya devam ediyorum. Komedi türünü çok güzel işlemişler. Gerçekten okurken çok eğlendim. İzlemektense okumayı tercih ederim.

ev erkeğinin yolu

Neden okumak daha iyi?

Tabii ki kişisel tercihler ama animesini pek güzel yapamamışlar. J.C.Staff Stüdyo yapımı bir anime Ev Erkeğinin Yolu. Sanki mangayı sesli bir şekilde izlemişim gibi. Animasyonlar ortalamaydı. Animasyonlar azdı. Gerçekten animenin kalitesi düşük durumda. Onun dışında mangayı birebir yapmışlar. Ben farklı çizim tarzlarını ve farklı tarz yapımları seviyorum. Marjinal ve kendine has oluyor.

Peki İzlenir mi?

Tabii ki izlenir. Eğlenceli ve ilginç yazılmış bir anime. Ülkemizde de mangası basılıyor. Gerçekten de güzel bir seri, kesinlikle öneririm.

Movie Live Action

Yani Ev erkeğinin Yolu animesinin filmi. Birebir mangayı ya da animeyi işlememişler ama dediğim gibi, belli bir hikâye örgüsü yok. O yüzden pekte önem arz etmiyor birebir aynısını yapmak. Fakat önemli yerleri es geçmemişler. Tatsu’yu canlandıran oyuncu cidden güzel oynamış. Fakat yine de yeni şeyler eklenmiş. Yani sonuç olarak evet izlenir.

Ev Erkeği Tatsu

ev erkeğinin yolu

Kendisi eski bir yakuza. Çok korkulan bir yakuzaydı fakat artık önlük takan, ev işlerinde bir usta olan bir ev erkeği. Anime izleyip ev işi yapar. Market alışverişinde de çok başarılıdır. İndirimleri kaçırmaz. Yoga kursuna da gider. Diğer ev hanımlarıyla voleybol oynamaya da bayılır. Başarılıdır. Ha tabii ki yemek yapmada üstüne yoktur. Mükemmel lezzetli yemekler ortaya çıkarır. Yemek yaparken dediklerine çokta aldırış etmeyin, gerçekten sadece yemek nasıl yapılır onu anlatıyor. Nasıl et kesilir? Sinirleri vs anlatıyor sadece. Yani sadece yemek…

-Miku-

ev erkeğinin yolu

-Masa-

Anime ve mangada Tatsu’yu ön plana alıyor ve her şey onun etrafında döndüğü için diğer karakterlere değinmiyorum. Kesinlikle göz atmanız gereken bir anime, manga serisi Ev Erkeğinin Yolu.

ev erkeğinin yolu

İzleyeceklere iyi seyirler, okuyacaklara da iyi okumalar!

Söyleyeceklerin mi var? Discord’a gelip sohbete katıl.

Sosyal içerik platformumuza kayıt olmak ister misin?

İnstagram hesabımıza göz atmaya ne dersin? Hadi tıkla!

8.2

  • ÇİZİM 8
  • KONU 8.5
  • ANİMASYON 6.1
  • KARAKTER 10
İlginizi Çekebilir
7.8
dandadan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir