Franxx Kullanmak İstiyorum!”Darling In The Franxx”
1

Franxx, Darling in the Franxx, CloverWorks, Trigger ve A-1 Pictures tarafından hazırlanan 2018 yapımı bir bilimkurgu ve romantizm anime serisidir. Seri, ilk olarak Anime Expo 2017‘de duyurulmuş olup Ocak-Temmuz 2018 tarihleri arasında yayınlanmıştır. 24 bölümlük bir animedir.

franxx 1

Konusuna gelecek olursak,

Uzak bir gelecekte dünya mahvolmuş, insanlık hareketli kale, şehir Plantation’u kurmuştur. Plantation’da Pilot olmak üzere yaratılmış çocuklar aynı zamanda kuş kafesi olarak bilinen Mistillteinn’da yaşamaktadırlar. Burada gökyüzündeki özgürlük ya da dış dünya hakkında hiçbir şey bilmeden hayatlarını sürdüren ve Franxx adı verilen robotların pilotluğunu yapan çocukların tek görevi Kyouryuu adı verilen devasa yaşam formlarıyla savaşmaktır. Bu çocuklar için Franxx’ler hayatlarının anlamıdır. Kyouryuu devasa yaratıkları tek öldürebilen Franxx olduğundan, Franxx’ler daha da önemli hâle geliyor animede.

Dış dünyadan tamamiyle kopuktur bu çocuklar. Onları yetiştiren insanlar dışında hiç yetişkin insan görmüyorlar. Franxx’e pilotluk etmek için eğitimden geçiyorlar. Bu eğitimde başarılı olamayan çocuklarda oluyor. Çocukların adları yok, sadece kodları var. Fakat kendi aralarında kendilerine isim veriyorlar. Code:016 kod isimli Hiro da bunlardan biri. Kendisi görevini yerine getiremeyip başarısız oluyor. Günün birinde Zero Two ismiyle kendini tanıtan ve başının iki yanında boynuzları bulunan gizemli bir kızla tanışıyor.

002

Franxx nasıl kontrol edilebilir?

Franxx’ pilotluk edebilmek için özel eğitimden geçip başarılı olmak lazım. Başarılı olan olan çocuklar uyumlu oldukları kişilerle Franxx’leri kullanabilirler. Yani Franxx’ler tek başlarına kullanılamaz. Bir kız ve bir erkek sadece Franxx’i kullanabilir. Rastgele bir kız ve erkek Franxx’i kullanamaz. Birbirlerinin arasında bir uyum, yakınlık olmalıdır.

Fakat Hiro bu konuda başarılı olamaz. Tam bu sırada karşısında Zero Two çıkar. İkisi birlikte Franxxx’i uyumlu bir şekilde kullanabilirler. Hiro başarısı olurken bir anda tekrar pilotluk edebildiği için Zero Two ile Franxx’i kullanmayı ister. Fakat Zero Two ile binen kişiler sadece 3 gün dayanabiliyorlar. 3 gün sonra ise ölüyorlar. Fakat Hiro 3. Günde ölmüyor ama yaralanıyor. Bu yüzden Hiro’nun arkadaşları Zero Two’yu ondan uzaklaştırmak istiyorlar. Yine de Hiro, Zero Two ile Franxx kullanmaya devam ediyor. Sevgili olup, Franxx’e pilotluk ediyorlar.

Zero Two ve Hira neden uyumluydu?

Aslında geçmişte birbirleriyle tanışmış olan bu ikili gelecekte birbirlerini hatırlamıyorlar. Ama yine de Franxx’i kullanabiliyorlar.

franxx

Dünyada bir savaş var. Bu savaşı durdurmak için çocuklara ihtiyaç var. Dünyayı Kyouryuu dene canlılardan korumaya çalışıyorlar. Güzel fakat neden? Bu yaratıklar nereden geliyor? Neden varlar? Dünya nasıl bu hâle gelmiş? Hira neden artık Franxx kullanamaz hâle geldi? Yetişkinler nedere? Papalar kim? Neden varlar? Papa demişken, aslında yöneten kişiler papalar animede. Çocuklar neden uzak yetiştiriliyorlar? Bu kadar çok sorunun cevabı anime de mevcut değil. Daha çok ikilinin aşkına önem verilmiş ve bu konularla ilgilenilmemiş veya hızlıca geçilmişti. Bu yüzden eksik bir anime diyebiliriz. Tek sezon yapmak yerine 2 sezon ve belki bir ova yapılsaydı, anime daha güzel olmuş olacaktı. Güzel bir anime fakat eksik. Kimi zaman güzelken kimi zaman kötü bir anime. Çünkü konu iyi işlenilenememiş. Konusu çok güzel.

Yan karakterlerin duygularını gayet iyi anlasakta yan karakterler arka planda kalmış. Zero Two ve Hira daha öndeydi. Ana karakterler çok güçlüydü. Onlarsız olmaz gibiydi. Hatta Zero Two’suz.

robotlar

Finali de basit ve tatmin etmeyen bir finaldi. Böyle bir konusu olan anime için cidden basit kalmıştı. Romantizme çok odaklanmış fakat asıl konudan çok uzak kalmıştı anime. Asıl konuya daha çok ilgi gösterilmeliydi. Anime izlenilebilir tabii ki. Hem kısa hemde akıcı fakat konusu iyi işlenilememiş bir anime. Popülaritesi çok yüksek bir anime. Hem iyi hem kötü yanları mevcut. Fakat yine de izlenilir. Ben sağda solda çok kez Zero Two’yu görmüştüm. Çok popüler bir karakter. İllâki sizde görmüşsünüzdür. Merak edip animeye başladığım ilk anda biraz sıktı. Neden bu kadar çok popüler olduğunu çözemedim. Anime güzeldi tabii ki ama arada bir sıkmıyor da değildi. Animenin neden popüler olduğuna bakarsak, aslında anime değil Zero Two çok popüler. Bu da animeye çekiyor.

franxx ekibi

Darling in th Franxx’te biraz da karakterlere bakalım.

Zero Two

franxx 002

Zero Two anime de çok ön plandaydı. Animeden daha çok bilinen bir karakterdi. Zor bir geçmişi var. Kendine has bir karakter. Başarılı bir karakter, bencil, sınırları sonuna kadar zorlayan bir karakter. Gerçekten de çok popüler. Hem görünüş hem de karakter olarak İyi tasarlanmış bir anime. Bu onu popüler yapabilir. Fakat çok popüler. Animenin önüne geçecek kadar.

HİRO

hiro

Zero Two ile başarıyla, 3 günden daha uzun süre Franxx’i kullanabildi. Zero Two’ya göre daha içe dönük biri. Birlikte daha güçlüler.

Franxx yan karakterler

Yan karakterlere değinmeyeceğim. Keza söyleyecek pek bir şey yok yan karakterler için. Gerçi birkaç şey söylenebilir ama o da spoilera girebilir. O yüzden yan karakter için bir şey belirtmeyeceğim. Fakat karakter tasarımları başarılı olduğunu söyleyebilirim.

franxx ikili

Darling in the Franxx, evet güzel bir anime, iyi bir konuya sahip fakat konusu iyi işlenilememiş. Çok fazla soru var. Fakat cevap yok. Hızlıca geçilmiş, üstünde kurulmamış bir konusu var. Romantizm kısmı çok iyi işlenilmiş ama aynı zamanda konu da çok iyi işlenilebilirdi. Kesinlikle 2 sezonluk bir anime olmalıydı. Fakat tek sezonda hızlıca işleyip geçtiler. Animenin sıkı fanları 2. Sezonun gelmesini istemekte ve beklemekte. Finali düşününce gelme ihtimali düşük, belki bir ova gelebilir. Fakat belli de olmaz ne olacağı. Fakat şuanlık tek sezonluk bir anime.

İzleyeceklere keyifli izlemeler!

 

Söyleyeceklerin mi var? Discord’a gelip sohbete katıl.

Sosyal içerik platformumuza kayıt olmak ister misin?

İnstagram hesabımıza göz atmaya ne dersin? Hadi tıkla!

7.4

  • Çizimleri 6
  • Konusu 8
  • Animasyonları 7.4
  • Karakter 8
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. 7 ay önce

    Çok İyi 👍

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir