1. Anasayfa
  2. Anime
Trendlerdeki Yazı

Fullmetal Alchemist ile Fullmetal Alchemist Brotherhood Karşılaştırması

Fullmetal Alchemist ile Fullmetal Alchemist Brotherhood Karşılaştırması
0

Fullmetal Alchemist ile Fullmetal Alchemist Brotherhood Karşılaştırması

Fullmetal Alchemist‘in arasındaki farkları anlatabilmem için hikayesine değinmem gerekiyor.

Bedenlerini normale döndürmek için felsefe taşını arayan simyacı kardeşler Edward ve Alphonse Elric’in hikayesini anlatıyor.


Edward ve Alphonse kardeşler çok küçük yaştayken babaları evi terk eder. Bir süre sonra ise annelerini kaybederler. Annelerinin ölümünden sonra onlara simyayı öğretecek öğretici bulana kadar Winry Rockbell ve babaannesi ile yaşarlar. Eğitimlerini tamamladıktan sonra annelerini diriltmek için evlerine dönerler. Bu yasaklı girişimin sonu başarısızlıkla sonuçlanır. Edward bir kol ve bir bacağını, Alphonse ise vücudunu kaybeder. İki kardeş tekrar vücutlarına kavuşmak için felsefe taşını bulmak için yola çıkar.

Edward Elric, gizli simya bilgilerine ve merkez kütüphanesine erişim karşılığında ülkesinin ordusu için çalışan “devlet simyacısı” olur. Böylece kardeşler ülkelerini dolaşmaya başlarlar. Hem siyasi entrikalara hem de doğaüstü varlıklarla çatışmalara kapıldıkları için birçok heyecan verici macera yaşamaktadırlar.


Fullmetal Alchemist ilk olarak 2003’de yayınlandı. 2009’da ise Fullmetal Alchemist Brotherhood olarak yayına girdi. Hikaye, olay örgüsü genellikle aynı. Fakat farklılıkları var. Bu farklılıkları göstermek için bu makaleyi yayınlıyorum. Kısaltma olarak Fullmetal Alchemist‘i “FMAFullmetal Alchemist Brotherhood‘u “FMAB” olarak aktaracağım.

FMA‘nın orjinal mangaya daha yakın olması amaçlanmıştır ve çizgisini FMAB kadar erken bozmamıştır. FMA ve FMAB‘de Maes Hughes’in ölümüne kadar mangaya sadık kalmışlar sonra değişiklik yapmışlardır. Yani FMA‘da 26.bölümden sonra, FMAB‘de ise 10.bölümden sonra değişiklik olmuştur.


Her iki Fullmetal Alchemist serisindeki Homunculus’un yaratıcıları ve hatta kimlikleri seriden seriye farklılık gösterse de birincil düşmanlar olarak hizmet eder. Her Homunculus, Hristiyan inancına göre “Yedi Ölümcül Günahtan” birinin adını taşır. Adları Lust, Envy, Gluttony, Wrath, Greed, Sloth ve Pride. Lust şehvet, Envy kıskançlık, Gluttony oburluk, Wrath öfke, Greed açgözlülük, Sloth tembellik ve Pride ise kibir anlamına gelmektedir.

Her iki animede de Lust, Gluttony ve Envy temelde aynı kalır ancak FMA‘da ki Lust, büyük ölçüde genişletilmiş bir rolle birincil antagonist rolünü oynarken, FMAB‘de ise ölen ilk Homunculus Lust’tır.

Antagonist: Ana karakterin ana düşmanı.

Pride, Wrath, Sloth ve Envy tamamen farklıdır. FMAB‘de Wrath karakteri Kral Bradley’dir. Pride ise Kral Bradley’in oğlu Selim Bradley’dir. Ancak FMA‘da Kral Bradley Pride’dır. Wrath ise Edward ve Alphonse kardeşlerin hocası Izumi’nin başarısız bir dönüşümüdür. Muhtemelen en şaşırtıcı olanı FMA‘da Edward ve Alphonse’nun annesinin Sloth olmasıdır.

Bu elbette Homunculus’un her iki seride de nasıl yaratıldığına bakar. FMAB ve mangasında tüm Homunculuslar dizinin gerçek düşmanı olan Baba tarafından yaratılmıştır. Bununla birlikte FMA‘da ise bir Homunculus, Dante tarafından bulunan ve vaftiz edilen başarısız bir insan dönüşümünden yaratılmıştır.

Fullmetal Alchemist’in Daha İyi Olduğu Alanlar

FMA temasını ve motiflerini izleyerek daha iyi iş çıkardı. Fedakarlık, hayatın değeri, hataların bedelini ödeme, arzu, günah, pişmanlık vb. Bundan dolayı ilk seri olan FMA bu konuda mükemmel bir iş çıkarıyor. Edward ve Alphonse’nun nihai arayışıyla birlikte bu temalarda keşfedilirken sizi duygusal bir yolculuğa çıkarıyor. Öte yandan FMAB‘de bunları fazla yaşayamadık. FMAB’de bunları fazla yaşamaktan, temasını keşfetmekten ziyade kötü bir adamı yenme senaryosuna döndü.

FMA, doruk noktası sahnelerde (Nena, Beşinci Laboratuvar bölümleri vb.) daha iyi bir iş çıkardı. Doruk noktasını izleyiciye yaşattı. Fakat FMAB‘de bu sahneler fazla duygu uyandırmadan hızla geçiyor gibiydi.

FMA‘da felsefe taşını aramak ve Alphonse’yu bedenine döndürmek dizi boyunca hikayenin odak noktası olmaya devam etti. FMAB‘de ise Alphonse’nun bedenine dönebilmesinden ziyade kötü bir adamı yenme senaryosuna döndü.

Fullmetal Alchemist Brotherhood’un Daha İyi Olduğu Alanlar

FMAB‘de ki evren daha geniştir. Elric kardeşlerin menşei ülkesi Amestris’i de kapsar. Ancak komşu ülkelerin siyasetini ve uluslararası politikalarınıda hesaba katar ve Amestris’in dışından karakterlerde içerir.


Homunculus’un FMAB‘de ki kökeni FMA‘dan daha anlamlıydı. FMA‘da, tam olarak yedi Homunculus olmasının ve neden yedi ölümcül günahtan sonra isimlendirilip modellenmelerinin mantıklı bir nedeni vardı. FMA‘da bu sadece bir tesadüf gibi görünüyordu.

FMA‘nın sonu FMAB gibi tatmin edici değildi. FMAB bu konuda daha iyi iş çıkardı.

Söyleyeceklerin mi var? Discord’a gelip sohbete katıl.

Bilmediğimi bildiğim şeyler, bilmediğimi bilmediklerimin yanında devede kulaktır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
8.6
biz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir