Haikyuu!! İncelemesi
1

Haikyuu!!, Haruichi Furudate tarafından yazılan bir manga serisidir. Mangası bitmiş olup animesi devam etmektedir. Seri, küçük boyuna rağmen büyüdüğünde voleybolcu olmak isteyen Shoyo Hinatayı ve çevresindeki insanları anlatır. Seri 2014 yılında yayınlanmaya başlamış şu ana kadar 4 sezonu vardır. Spor sevenlerden büyük bir beğeni toplamakla birlikte spora ilgisi olmayanları da gayet kendine çekmiştir.

Haikyuu!! Konusu

Hikâye Shoyo Hinata’nın kendisini voleybola sevdiren Küçük Dev lakaplı aynı onun gibi kısa bir öğrenciyi televizyonda görmesiyle başlar. Hinata yaşıtlarına göre kısadır ancak bunun üstesinden olağandışı zıplaması ve harika refleksleriyle gelmektedir. Seri boyunca Hinata aşama aşama güçlenir ve herkesin dikkatini çeker. Sonuçta Hinata boyuna rağmen tek eksik olduğu kısım eğitimidir.

Haikyuu!! Detaylı Konu Anlatımı

Hinata Shoyo ilk voleybola başladığı zamanlar kendisiyle oynayacak bir arkadaşı yoktu. Hatta okullarında bir voleybol kulübü bile yoktu. Sonrasında biri basketbol diğeri de futbol kulübünden 2 farklı arkadaşını onunla antrenman yapmak için ikna eder. Daha sonrasında, voleybol turnuvasına katılmak için 6 kişilik bir ekip toplamayı başarır. Ancak hem kendisi hem de topladığı ekip birçok yönden eksiği vardır. Bu yüzden turnuvadan elenirler. Ancak Hinata turnuva esnasında gösterdiği azim ve refleksleriyle birçok kişiyi etkilemiştir.

Haikyuu

Daha sonrası Karasuno lisesine katılan Hinata, hayatının şokunu yaşar çünkü ortaokulda onu yenen karşı takımdan biriyle karşılaşır. Bu kişi aynı zamanda ileride Hinata’nın arkadaşı ve en büyük rakiplerinden biri olacak olan Kageyama’dır. İkilinin bu komik buluşması aslında gelecekte voleybol alanında hem Japonya da hem de dünyada adlarını duyuracak iki büyük oyuncunun hikâyesini başlatmış olur. Kageyama ve Hinata başlarda oldukça tartışsalar da sonradan ilişkileri daha sabit hâle gelir. Neredeyse birkaç kez dövüşseler de hala iyi arkadaş olmayı başarmışlardır.

Haikyuu

Karasuno Lisesi birkaç yıl öncesine kadar turnuvalarda oldukça iyi olmalarına rağmen son birkaç yıldır oldukça kötü hâldeydi. Tabii ki bu durum voleybol kulübündeki senpailer tarafından hoş karşılanmamıştı. Ancak yeni gelen bu iki öğrenci sayesinde Karasuno bir kez daha yükselmeye başlamıştı. Hikâyedeki karakterleri burada söylemeyeceğim, çünkü aklınızı oldukça karıştırabilir. O yüzden detaylı olarak karakter kısmından bakabilirsiniz.

Haikyuu

Ortada öyle bir durum vardır ki Hinata’nın yeteneği herkesi etkilemiştir. Ancak sorun Hinata’nın bu yeteneği iyi kullanamaması ve aynı zamanda gerçekten bir eğitim almamış olmasıdır. Bunu gören takım kaptanı aynı zamanda Hinatayı kullanmanın bir yolunu bulmuştur. Daha sonrasında Kageyema ve Hinata’nın başarıları onları hem lise hayatlarında hem de profesyonel voleybolcu hayatlarında hatırlanmıştır. Haikyuu da sadece bir karakterin değil neredeyse herkesin hikâyesini öğrenebilirsiniz. İzlenmesi hoş olan bir animedir…

Haikyuu!! Karakterleri

HİNATA SHOYO

Haikyuu

Voleybol oynamak için oldukça kısa olan 1.60 (hâlâ benden uzun :D) boyunda olan, turuncu saçlı, enerjik, kıpır kıpır bir ana karakterimiz. Boyu kısa olsa da hayalleri çok yükseklere varmak olan Hinata, voleybolu aşırı sevmekte olup, oynayacak kabiliyetlere de sahiptir. Ancak sadece biraz parlatılmaya ihtiyacı var.

KAGEYAMA TOBİO

Haikyuu

Kendisi serimizin ikinci ana karakteri diyebiliriz. Hinata’nın aksine kendisi biraz huysuz ve asabidir. Ancak voleybola olan sevgisi Hinatayla eşdeğerdir. Aşırı iyi bir pasör olmasına rağmen kontrolcü kişiliği yüzünden ortaokulda takım arkadaşları tarafından pek sevilmemiştir. Ancak voleybola aç ve doyumsuz Hinata sayesinde Kageyama yeni şeylerin farkına varır.

DAİCHİ SAWAMURA

haikyuu

Kendisi takım kaptanımız. Genellikle iyi huylu olan kaptanımız, takımı bir arada tutmasını çok iyi beceriyor. Takımın kendisi biraz asabi olsa da kesinlikle hem korkulan hem de saygı duyulan bir kaptan olmayı başarmış. Takımı idare etmekte ondan üstün kişi yok diyebiliriz.

YU NİSHİNOYA

yui

Hinata’dan bile daha kısa olan Nishinoya gurubun liberosudur. Kendisine haz bir havası olup enerjisi Hinata gibi olumludur. Ancak biraz öfkelidir. Özelliklede boyuyla dalga geçildiğinde.

KEİ TSUKİSHİMA

kei

Kendisi tam bir tsunderedir.  Abisi sayesinde voleybola başlamış olup blokerdir. İlk başlarda aşırı kibirli gözüksede sonradan kesinlikle gurupla iyi anlaşmaya başlamıştır.

KOSHİ SUGAWARA

koshi

Kageyama gelmeden önce ana pasör olup takımın annesi rolündedir. Takım için bir duygusal dayanak olup yetenekli bir takım arkadaşıdır.

 

Öncelikle daha birçok karakter var, ancak şu anda bu kadar yapmaya karar verdim ve eğer mangada neler olduğunu merak ediyorsanız ayrı bir inceleme yapabilirim. Karakterleri daha detaylı anlatımı isterseniz onun için de başka incelemeler yapabiliriz. Animeyi izleyecek olanlara iyi izlemeler dilerim.

 

Söyleyeceklerin mi var? Discord’a gelip sohbete katıl.

Sosyal içerik platformumuza kayıt olmak ister misin?

İnstagram hesabımıza göz atmaya ne dersin? Hadi tıkla!

8.1

  • ÇİZİM 7
  • KONU 8
  • ANİMASYON 9
  • KARAKTER 8.5

Merhabalar adım İlknur . Kara kalem çizmeyi severim . Okumak ilkokuldan beri hobim olmuştur.Özellikle fantastiik ,macera, bilim kurgu kitaplarını severim . Manga ,Webtoon ,Manhua ,Anime, Donghua izler ve okurum . yaklaşık 8 yıldır one piece hayranıyım . Lightnovellere bayılırım öneri almak veya vermek isteyen olursa monkey D luffy#4369 discorddan ulaşabilirsiniz.İstediğiniz her türlü anime kitap veya lightnovelden spoiler verebilirim :D

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. 6 ay önce

    başarılı insan başarılı yorum. ellerine sağlık :D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir