Jujutsu Kaisen İncelemesi
1

Jujutsu Kaisen, Gege Akutami tarafından yazılan ve resimlenen bir Japon manga serisidir. Mappa yapımı bir animedir. Şu anlık tek bir sezonu var. Macera, karanlık fantezi, okült kurgu türünde bir mangadır.

jujutsu kaisen

Konusu

Yuji Itadori adında bir genç ve arkadaşlarının doğaüstü güçlerle alakalı bir kulübü vardır. Itodori arkadaşları uğraşsın diye bulduğu nesneyi arkadaşlarına verir. Nesne büyülü bir kâğıda (ve yahut parşömene) sarılı bir parmak. Megumi ise bu büyülü nesneyi yani parmağı arayan bir büyücü. Parmağın okulda olduğunu bildiğinden okula gelip o parmağı almak ister. Fakat Itodori’nin arkadaşları parmağa sarılı büyülü kâğıdı çoktan açmışlardır. Etraflarına ise yaratıklar sarmaya ve onlara saldırmaya başlamıştır. Itodori’den ne yaptığını öğrenen Megumi, Itodori’nin arkadaşlarını kurtarmaya çalıştı. Fakat Megumi bir yaratıkla savaşırken İtodori rahat durmadı derken bir anda parmağı yuttu. Ve işte tam olarak her şeyde burada başlamış oldu.

Jujutsu Kaisen evreninde yaratıklar ve Jujutsu büyücüleri yer alıyor. Yaratıklar kaostan, üzüntüden besleniyor aslında. Üzüntü ve kaosun olduğu yerlerde beliriyorlar ve insanlara saldırıyorlar. Tabii onlara karşın jujutsu büyücüleri mevcut. Her karakterin kendisine has büyü gücü var. Olmayan bir karakter var aslında, o da büyülü silahlar kullanmakta.

jujutsu kaisen

Peki parmağın olayı ne?

Aslında o parmak Sukuna’nın parmağı. Toplamda 20 adet var. Jujutsu Kaisen evrenindeki en güçlü kişilerden biri Sukuna. Fakat 20 parmağıda farklı yerlerde. Amaç aslında o 20 parmağı da yok etmek. Fakat Itodori çoktan 1 tanesini yemiş bile oldu. Yediği için ortaya Sukuna çıktı. Sukuna, Itodori’nin bedeninde yaşamaya başlıyor. Ve ilginç olan ise Itodori Sukuna’nın kendi bedenini kullanmasına karşı gelebiliyor olması. Normalde Itodori’yi direkt öldüreceklerken (çünkü yok etmek için aranan parmağı yedi.) vazgeçiyorlar. 20 parmağı da bulup itodori’ye yedirmeyi ve sonra Itodori’yi öldürmeyi planlıyorlar. Bu arada parmak aslında tehlikeli bir nesne. Çünkü etrafına yaratıkları çekiyor ve Sukuna’nın parmağı. Satoru Gojo her şeyi Itodori’ye anlatıyor. Itodori’yi öldrümekten vazgeçme sebebi ise, Itodori vücudunun kontrolünü elinde tutabilmesi. İkili anlaştıktan sonra Itodori, Megumi ile sınıf arkadaşı oluyor. Keza sonra ekibe Nobara Kugisaki de katılıyor. Başlarındaki gözetmenleri ise Gojo. Daha sonra görevlere atılıyorlar ve takım hâlinde savaşıyorlar.

jujutsu kaisen

Savaşları izlemek cidden keyifli. Sıkıcı değil, basit değil. Hatta animede çoğu karakteri bize sıkmadan tanıtıyor. Özelliklerini tek tek görebiliyoruz. Bu cidden güzel sahneleride ortaya çıkarıyor. Basit bir karakter tanıtımı yerine savaş anında karakterleri tanıtmaları daha da güzelleştirmiş animeyi. Bu arada anime En İyi Anime Filmi (Jujutsu Kaisen 0 için-2023 yılı); 2022 yılı: En İyi Aksiyon, En İyi Karakter Dizaynı, En İyi Savaş Sahnesi, En İyi Kız (Nobara için); 2021 yılı: En İyi Bitiş Sahnesi, En İyi ‘Kötü’ (Sukuna için), En İyi Anime ödüllerine sahip.

Anime merak duygusunu da uyandırıyor. Benim favorim her zaman merak duygusunu uyandıran ve şaşırtan animeler olmuştur. Jujutsu Kaisen de bunu bulabildim diyebilirim.

2 lanetin bir insanla iş birliği yaptığını görüyoruz animede. Jujutsu Kaisen 0’a baktığımızda yani mangasına, o insanı görebiliyoruz. Yani işler bayağı ilginç ve güzel bir hâl alıyor. Henüz tam okumadım fakat animeden öncesini anlatmakta Jujutsu Kaisen 0. Karakter tanıtımı, karakter gelişimi güzel olan bir anime. Animasyon kısmına bakarsak arada olan farklı tarz çizimler animeye güzellik katıyor bence, alışagelmişin dışında.

jujutsu kaisen

Anime de herkes Alan Genişletme taktiğine sahiptir. Bu taktiği kullanana kişi daha avantajlı hâle gelir. Ve karşındaki düşmanında ölme ihtimali çok yüksektir. Çünkü alan genişletme kişinin kendi gücünü rahat ve daha çok kullanabileceği bir alan yaratır (sanki kendi evrenini yaratırmışçasına güçlü olurda diyebiliriz.) Bu alandan düşman çıkamaz şayet Gojo değilse. Alan genişletmede kalan düşman kendi alan genişletmesini kullanırsa var olan alan genişletme kaybolur. Ki bunun için Gojo gücünde olmak lazım.

Animenin en güçlü iki karakteri Gojo ve Sukuna olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Sebebi ise Sukuna dünyada var olduğu zaman lanetler çok daha fazlaydı. Öldüğünde ise lanetler azalmıştı. Gojo doğduğunda ise yine lanetler artmıştı. Yani kendileri o kadar güçlü ki dünyanın dengesini bozabiliyorlar. Çünkü ikisi de çok fazla ve güçlü lanete sahipler.

KARAKTERLER

jujutsu kaisen

Yuji Itodori

itodori

2002’li yani 21 yaşındadır. 173 boyundadır. Arkadaş canlısı, aptal gözüekn ama aklını kullanabilen bir karakterdir. Kendisi inanılmaz güçlüdür. Dövüş sanatlarında iyidir. Hızlı öğrenen biridir ve çok hzılı koşabilen biridir. Animede ki en popüler karakter olarak seçilmiştir (Japonlar tarafında). Sukuna’yı sevmez ve onla muhattap olmaz.

Megumi Fushiguro

megumi

Megumi, Itodori ile yaşıttır. 175 boyundadır. En çok sevilen karakterler arasında yer almakta kendisi (globale baktığımızda, Japonlar içinse en popüler 2. karakterdir.). Soğukkanlı ve sessiz bir karakterdir. Animede Gojo tarafından nasıl okula alındığını görüyoruz.  Özelliği ise büyülü hayvanlar çağırabilmesi. Özellikle 2 kurtu kullanır. (Daha doğrusu ilahi köpekleri) Yüksek potansiyeli bulunduğu düşünülüyor karakterin. Bence çok karakterlerden biri olmaya aday bir karakter kendisi. Sadece potansiyeli henüz anime ortaya çıkmadığını düşünmekteyim.  Kendisinin babası da Megumi kadar popülerdir. Belki ilerleyen sezonlarda görebiliriz.

Nobara Kugisaki

nobara

Diğerleriyle yaşıttır ve 160’dır. Nobara ismi çivi anlamına gelmektedir. Alışveriş yapmaya bayılır. Lanetli tekniği ise çivi ve çekiçtir. Çivi ve çekiç dışında hasır bebekte kullanmakta. Nobara, 2022 En İyi Kadın ödülünü almıştır. En popüler karakter anketinde 6. sıradadır (Japonlar için). Biraz deli doludur. Itodori ile de iyi anlaşmaktadırlar.

Gojo, Itodori ve Nobara eğlenmeyi, yemeği, içmeyi ve alışverişi severlerken Megumi tam zıttıdır bu ekipte.

Satoru Gojo

gojo

Kendisi okulda öğretmendir. Itodori ve arkadaşlarına gözetmenlik yapar. En popüler karakter anketinde 3. Sıradadır (Japonlar için). Fakat globalde çok popüler bir karakterdir. Çekici bir karakter olarak bilinir. 190 boyundadır. Gözlerini hep kapatmayı tercih eder. Aslında eğlenmeyi çok seven bir matrak karakter gibi gözüksede başka anlarda soğukkanlı ve katıdır. Özellikle savaş anlarında. Birde savaştığı karakterlerle dalga geçer ve onları hızlıca ortadan kaldırmak ister. Çok güçlü bir karakterdir ve yenilmez olduğuna inanır. Ki gerçekten öyle gözüküyor, en azından birinci sezonda.

Ryomen Sukuna

sukuna

Globalde çok popüler olan bir karakterdir fakat Japonlar için 10. sıradadır. Animenin kötüsüdür aslında. Sukuna, Itodori’nin bedenini kendi bedeni yapacağını söylüyor. Aslında kendisi 1000 yıldan beridir var olan bir insan Jujutsu büyücüsüydü. Sukuna’yı alt etmek için çok uğraşıldı ve sonunda da başarılı olundu diyebiliriz. Öldükten sonra Lanetli bir ruha dönüştü. Sukuna bir şamandı. Sukuna’nın kalıntılarını yok edemedikleri için parmaklarını tılsımla kapladılar. Sukuna bütün gücünü kazandığında Gojo’yu öldürmeye yemin etti. Ki bu ikilinin kapışmasını görmeyi dört gözle bekliyorum. Aslında ilk sezondan pekte bir bilgi edinemiyoruz Sukuna hakkında. 2 yüzü ve 4 kolu olduğu bilinir. Tasarımını, mitolojideki Ryomen Sukuna’dan örnek alınmıştır. 2021 anime ödüllerinde En İyi ‘Kötü’ ödülünü almıştır.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Söyleyeceklerin mi var? Discord’a gelip sohbete katıl.

Sosyal içerik platformumuza kayıt olmak ister misin?

İnstagram hesabımıza göz atmaya ne dersin? Hadi tıkla!

9.3

  • ÇİZİM 9.5
  • KONU 8
  • ANİMASYON 9.6
  • KARAKTER 10
İlginizi Çekebilir
9.0
spy x family

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir