Kötülüğe Karşı Savaşan Bir Aile: Children of Morta
0

Kötülüğe Karşı Savaşan Bir Aile: Children of Morta

Children of Morta güzel tasarlanmış bir zindan tarama (dungeon crawler) oyunudur. İskelet ordularını ve şeytani hortlakları öldürürken Bergson ailesindeki on kişinin hayatlarıda yavaş yavaş keşfedilmeye başlanıyor. Çocuklardan ve ebeveynlerden sihir kullanan tanrılara kadar onların bağ kurmasını, mücadele etmesini ve nihayetinde büyümesini izliyorsunuz. Bu oyun aile yaşamının saflığını göstermek ile dünyayı kurtarmak için her şeyini feda etme güdüsü arasında tuhaf bir denge kuruyor.

Oyun, Bergson ailesinin hayatlarını resimli çocuk kitabı gibi bize aktarıyor. Oyun pikselli olmasına rağmen çok iyi iş çıkarılmış. Oyun içi tasarımı çok iyi. Hikaye anlarını çerçevelemek için kullanılan benzersiz animasyonlar etkileyici. Yeni bir evcil hayvanın evlat edinilmesi gibi küçük anlar bile eğlenceli ve muhteşem şekilde oynayıcıya aktarılmış. Aile evi, oyuncuların her zindan savaşından sonra ziyaret ettiği merkezdir. Bu savaşta başarılı ya da başarısız olsanızda Bergson’un yaşamlarının yeni enstantaneleriyle karşılaşıyorsunuz ve ne düşündüklerini görebiliyorsunuz.

John, hızlı kılıç teknikleri, savunma için bir kalkan ve yaklaşan ordulara zarar vermek için alan etkili büyü saldırıları ile tipik bir savaşçı gibi işlev görür. Linda, çift çubuklu nişancı kontrolleriyle hayata geçirilen yetenekli bir okçu. Bu aile üyelerinin her ikisi de hikaye ilerledikçe ortaya çıkan diğer dört Bergson ailesi üyesi gibi kontrol edilmesi gereken karakterler. Altı karakterin tümü diğer karakterlerden benzersizdir. Farklı yetenekleri, uzman oldukları becerileri vardır. Saldırılar hassas bir şekilde dengelenmiştir ve her karakter, şans onlara karşı olsa bile zindanlarda bir şanstan daha fazlasına sahiptir. Zindan haritasını keşfetmeye başladığınızda gölgelerde neyin gizlendiğini bilemezsiniz. Birkaç düşman üzerinize ilerleyebilir ve basit saldırılarla kolayca savuşturabilirsiniz.


Kaçış manevraları da savaşta mükemmel bir şekilde uygulanarak her karakterin kendisine hücum eden düşmanı atlatabilmesine ve zamanlama doğrulamasıyla zarar görmeden düşmana saldırabilir. Rünlerin ve diğer eşya düşüşlerinin ne kadar değerli olduğu göz önüne alındığında, bir zindanın her santimini keşfetmek sizin için iyi olacaktır.

Geliştirici Dead Mage, oyuncunun bir karakter ile oyunu bitirmemesi her karakteri oynayarak oyunu bitirmesini istiyor. Bundan dolayı karakterlere yorgunluk ölçer eklenmiş. Karakterin yorgunluğu ne kadar yüksekse o kadar -hp (can) ile başlıyorsun. Bu durumda senin için dezavantaj oluyor. Mesela ben Mark karakterine o kadar alışmıştım ki bu duruma çok kızmıştım. Ama diğer karakterler ile de oynayınca oyundan daha çok keyif aldım. Diğer karakterler arasında sadece seviye farkı oluyor. Güç, can farkı olmuyor. Çünkü Rae Kitabı ve Atölye’de satın aldığınız güçler sayesinde tüm aile üyelerinin güçleri dengelidir.

Girdiğiniz her zindan prosedürel olarak oluşturulur ve rastgele toplamalar, tuzak yerleşimleri, bazı koşuları daha kolay ve daha zorlu hale getirebilecek düşman oluşumları gibi roguelike öğeler taşır. Tek seferde, her yerde yatan sağlık kutuları (şifa) olabilir. Bir sonraki elde ise şifa bulamayabilirsiniz. Oyun eğlenceli ve zorlu olmaktan asla vazgeçmediği için her iki senaryo da heyecan veriyor.

Bir arkadaşınızla oynayarak tüm deneyim biraz daha kolay hale gelebilir. İş birliği çok oyunculu oyun için tek seçeneğinizdir ve düşmanların daha fazla canı olmasına rağmen, düşmüş arkadaşınızı diriltme şansınız vardır. Bu zindanı sonuna kadar gitme şansınızı arttırır. Co-op eğlenceli ve farklı karakterlerden harika bir şekilde yararlanabilir ve oyunun tadını çıkarabilirsin.

Children of Morta’nın ne kadar akıllıca yapıldığını ne kadar vurgulasam az. Karakterlerin gerçek hayatları var ve oynanış büyüleyici.

Söyleyeceklerin mi var? Discord’a gelip sohbete katıl.

9.1
Children of Morta

  • Oynanış 9.3
  • Grafik 8.6
  • Ses 7.9
  • Kontroller 9.6
  • Hikaye 10

Bilmediğimi bildiğim şeyler, bilmediğimi bilmediklerimin yanında devede kulaktır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir