Mashle İncelemesi
1

Mashle diğer bir adıyla da MASHLE (MASHLE: MAGIC AND MUSCLES), Hajime Komoto tarafından yazılan bir manga serisidir. Seri Ocak 2020 tarihinden bu yana Shueisha’nın Weekly Shonen Jump dergisinde yayınlanmaktadır. A-1 Pictures tarafından hazırlanan, animesi Nisan ayında televizyonlarla buluşmuştur. Şu an sadece 5 bölümü bulunmakta.

KONU ÖZETİ

Ana karakterimiz Mash Burnedead, bir bireyin toplum içindeki konumunun, gücü ve sihir becerisiyle tanımlandığı, büyülü bir dünyada, kanında bir gram bile büyü olmayan genç bir adamdır. Üvey babası Regro ile huzurlu hayat yaşamak için Mash’in bir İlahi Vizyoner olması gerekecek. Bu unvan yalnızca Easton Magic Academy’nin istisnai öğrencilerine verilir. Hiçbir sihre sahip olmamasına rağmen Mash, hayatta kalmaya ve dünyaya kasların sihri yenebileceğini göstermeye kararlı bir şekilde sihir okuluna gider.

resim

Mashle: Magic and Muscles Episode 1: Is it worth the watch? – Hindustan Times

MASHLE DETAYLI KONU ANLATIMI

Bu anime bazı yönlerden bakıldığında aslında oldukça ilginç. Özellikle Harry Potter sevenlerin izleyebileceği, komik ancak oldukça gerçekçi dünya görüşlerini ve sorunlarını yer alan bir anime. Önce baktığınızda, aslında ne kadar eğlenceli falan diyorsunuz ama aslında animenin ana mesajı baya bir karanlık. Şu an da bile dünyanın birçok yerinde karşılaştığımız statü kavramı gibi düşünebilirsiniz ama bu statülerin saygıdan değil korkudan geldiğini düşünürsek aslında gayet anlaşılabilir. Mash’in şöyle bir sorunu var, büyü gücünün önemli olduğu bir dünyada çok ama çok nadir görülen bir olaydan muzdariptir.

mashle

Bu dünyada Büyücülerin güçleri yüzlerindeki çizgilerle belli olur. Çizgi çeşitleri; değişir iki çizgiye sahip olanlar çok güçlü büyücüler olarak görülür, ancak birde çizgisiz olan insanlar vardır.  Çok nadir görülürler ve Büyü cemiyeti bu insanları ortadan kaldırmaya karar vermişlerdir. Çünkü güç kavramının büyüyle örtüştüğü bu dünyada böyle anormalliklere kesinlikle yer yoktur. Mash’in hiç çizgisi yoktur, yani evet kendisin hiç büyü gücü bulunmamakta. Ancak Mash kaderin ilginç bir buluşması sayesinde o sırada intihar etmek isteyen üvey babası Regro tarafından bulunur. Daha sonrasında yaşama umudunu bulan Regro, onu ormanda saklı bir şekilde büyütür. Ancak büyüsü olmayan Mash’in kendisini koruması için bir yol bulması gerekir ve Mash bu sayede vücudunu geliştirmeye başlar . Tabi bu kendini savunma planı Regro’nun beklediği gibi gelişmez.

mashle

Yıllar boyu ormanda kendi başına vücut çalışan Mash biraz farklı bir yönde gelişmiştir. Ancak sorunlar bir gün Mash’in babasının öğütlerine rağmen kasabaya gitmesiyle başlar. Normalde kapüşonu kapalı bir şekilde dolaşan Mash, tam favori tatlısı ve yemeği olan kremalı ekmek almak isterken rüzgâr yüzünden kapüşonu açılır. Ve orada bulunan herkes Mash’in yüzünü görür. Neyse ki çok geçmeden Regro onu görür ve hemen eve geri getirir. Polislerin patronu (evet bayağı patron çünkü polislerde bayağı gangster) onları izleyen bir kuş göndermiştir.

mashle

Daha sonrası, birkaç tartışmadan sonra (daha doğrusu Mash polislerin patronunu dövmesiyle) bir anlaşmaya varırlar. Mash büyü okulunu katılıp İlahi Vizyoner pozisyonuna sahip olması (yani bayağı büyüsüz birinin büyü okulunun birincisi olmasını istiyor) şartıyla, polislerin patronu Mash’in üvey babasıyla huzurlu yaşama hayalini gerçekleştirmesine izin verecektir. Bu sayede Mash, polislerin patronunun yüzüne çizdiği büyücü olduğunu gösteren büyü çizgisi dövmesiyle büyü okuluna katılır.

mashle

Giriş sınavlarında ilginç ve eğlenceli bir şekilde başarılı olan, (başından bayağı bir şey geçiyor) sonunda büyü okuluna katılır. Kendisine âşık olan güzel bir sarışın kız, derslerinde iyi olup, biraz cesaret eksikliği yaşayan oda arkadaşı, Tam bir siscon olan iki çizgili güçlü bir büyücü ve de ateşli, (tam anlamıyla kendisi ateşli büyülerde iyidir) agresif ve yerinde duramayan kızıl saçlı arkadaşlarıyla her şey den sağ çıkıp okulun birincisi olabilecek mi? Hikâye şuanda tam değil ve aydınlatılmamış bir sürü sır var ama isterseniz izlemeye başlayabilirsiniz pişman olmazsınız. Başta Harry Potter sevenler bu animeyi sevebilir, çünkü anime içinde Harry Potter’a gönderme yapan birçok sahne var. O zaman iyi seyirler dilerim.

mashle

MASHLE KARAKTERLERİ

MASH BURNEDEAD

mashle

Kendisi ana karakterimizdir. Kremalı ekmeye bayılır ve kendisine yapılan saygısızlığı kesinlikle kabul etmez. Büyüdüğü koşullar nedeniyle biraz kas beyinlidir, ancak gerçekten sevdiklerini korur. Ve güç konusunda kendisine insan görünümlü Hulk diyebiliriz. Düşünsenize kim ayaklarını hızlıca sallayarak bir süpürgeyi havada tutabilir? ^^

 REGRO BURNEDEAD

mashle

Kendisi Mash’in üvey babasıdır. Gençliğinde büyü gücünün az olması sebebiyle toplumda hep küçük düşürülmüştür. Bu kadar baskıyla baş edemeyen Regro, intihar etmek ister ama tam atlayacağı esnada örtülere sarılmış olan Mash’i bulur. Ve yeni hayat amacını kazanır. Biricik oğluna düşkündür.

FINN AMES

mashle

Finn şu an da Mash’in oda arkadaşıdır. Kendisi biraz korkak olsa da arkadaşlarıyla birlikte olmayı seviyordur. Anime de şu an da çok bir şey gözükmese de mangada Finn’in aile üyelerinden abisi. Şuan ki İlahi Vizyonerler den biri olan Rayne Ames’tir.

LANCE CROWN

lance

Kendisi tam bir siscondur (kız kardeş kompleksi var). Ancak kaderin oyunları onu da rahat bırakmamıştır. Lance, küçükken kız kardeşinin büyü gücü kaybolmaya başlamıştır yani aynı Mash gibi olacaktır. Bunu gören aile üyeleri eğer gücünü tamamen kaybederse onu devlete teslim etmeye karar verirler. Lance bunu öğrenince çok öfkelenir ve bu sistemi baştan değiştirmeye karar verir. Bunun için de İlahi Vizyoner olup başa geçmesi gerekmekte, bu yüzden Mash’i kendisin rakibi olarak görmekte.

LEMON IRVINE

lemon

Giriş sınavında onu kurtardıktan ve birkaç güvence sözünü yanlış anladıktan sonra Mash’e aşık olup kendisini Mash’in nişanlısı ilan etti. Lemon fakir bir aileden gelmekte olup ailesini yoksulluktan kurtarmak için büyü akademisine kaydoldu. Kendisi biraz tatlı ve tuhaf bir kızdır.

DOT BARRETT

dot

Mash’in kendi kendini ilan eden rakibi. Dot, aşırı derecede sıcakkanlı ve kolayca sinirlenen, üstünlük kompleksi olan bir kişidir. Aslında özünde iyi bir insandır. Alnında büyü gücünü artıran bir haç var. Kişisel büyüsü patlamalar yaratmasına izin veriyor.

 

Söyleyeceklerin mi var? Discord’a gelip sohbete katıl.

Sosyal içerik platformumuza kayıt olmak ister misin?

İnstagram hesabımıza göz atmaya ne dersin? Hadi tıkla!

 

8.0

  • ÇİZİM 7
  • KONU 8.5
  • ANİMASYON 8
  • KARAKTER 8.5

Merhabalar adım İlknur . Kara kalem çizmeyi severim . Okumak ilkokuldan beri hobim olmuştur.Özellikle fantastiik ,macera, bilim kurgu kitaplarını severim . Manga ,Webtoon ,Manhua ,Anime, Donghua izler ve okurum . yaklaşık 8 yıldır one piece hayranıyım . Lightnovellere bayılırım öneri almak veya vermek isteyen olursa monkey D luffy#4369 discorddan ulaşabilirsiniz.İstediğiniz her türlü anime kitap veya lightnovelden spoiler verebilirim :D

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. 6 ay önce

    çok başarılı bir çalışma. ellerine sağlık :)))))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir