Medusa, Dişi Kraliçe’nin Hikâyesi
0
  • Yunan mitolojisinde Medusa‘nın yaygın olarak bilinmesinin nedeni insanları taşa çeviren, yılan saçlı, lanetli ve ölümcül olmasıdır. Aslında Medusa güzelliği ile gözleri kamaştırırken Athena’nın laneti sonucu güzelliğinin bedelini ödemek zorunda kalmıştır.

Medusa, güzelliği ile ön planda olan bir kadındı. O kadar güzeldi ki tanrıları kıskandıracak ve yahut aşık edecek kadar güzeldi. Kadın, erkek fark etmeksizin birçok insanı güzelliğiyle etkileyebiliyordu. Güzelliğini umursamadan kendini tanrılara adayan ve tapınakta bir rahibe misali yaşamak isteyen bir kadındı. 2 kız kardeşi vardı. Zekâ Tanrısı Athena’nın tapınağından 2 kız kardeşiyle yaşıyordu. Athena Medusa’yı kendisi kadar güzel ve zeki görmediği için Medusa’yı bir tehdit olarak görmüyordu. Denizler Tanrısı Poseidon, Medusa’yı gördüğünde güzelliğinden etkilenmiştir. Âdeta onu takıntı hâline getirmişti. Fakat Medusa ölümcül bir canlıydı. Poseidon, bir ölümlüye âşık olmasından kaynaklı küçümsenmekten korkuyordu. Bu yüzden aşkını gizlemişti. Fakat onu bir türlü aklından çıkaramaz. Poseidon, bir gün Athena Tapınağına gelir ve takıntı hâline getirdiği Medusa’ya tapınakta tecavüz eder.

medusa

*Denizler Tanrısı Poseidon*

Medusa yine de berbat hâlde tanrılara sığınır, tanrıların nefretini almaktan korkar. Fakat Athena’nın nefretini almıştır. Kendi tapınağından yapılan bu olayı saygısızlık olarak görür. Büyük bir nefretle dolar taşar. Denizler Tanrısı Poseidon’a gücü yetmeyeceği için aslında masum ve iyi olan Medusa’dan nefretini çıkarır. Ona büyük bir nefret duyar. Güzelliği bir suçmuş gibi yüzüne vurulur. Ona olan nefretini onu lanetleyerek çıkartır. Nefreti dinmeyecektir. Onu Gorg on denen yaratığa çevirir. Belden aşağısı yılan misali olur, güzel saçlarının her bir teli ise zehirli yılanlara döner, bakanların güzelliğinden gözlerini alamadıkları bu kadını, artık ona bir daha kimsenin bakamayacağı hâle çevirir. Bakanları ise taşa çeviren lanetler gözler verir Medusa’ya. Nefreti bitmez Athena’nın. Medusa’yı yeraltı dünyasında uzaklara sürer. Böyle bir canavar olduğunu duyan savaşçılar, onun kellesini almak için uğraşırlar. Uğraşsalarda ya taşa dönüşürler ya da Medusa’nın oklarının hedefi olurlardı.

MEDUSA

Her şeyden önce Medusa Poseidon’dan hamile kalmıştı ve bundan kimsenin haberi yoktu. Athena’nın nefreti dinmemişti. Medusa’nın öldürülmesini istemişti. Nefreti o kadar büyüktü ki, güzelliğiyle nam salmış Medusa’nın güzelliğini, her şeyi alıp onu sürse bile dinmemişti. En son canını da istiyordu.

Bunun üzerine Perseustan Medusa’yı öldürmesini ister. Bütün tanrılar ona yardım eder. Athena onun bakışlarından kaçabilmesi için parlak ve yansıtıcı bir kalkan verir. Hermes rahat ve sessizce hareket edebilmesi için kanatlı sandaletler, Hades görünmezlik miğferini ve Zeus da her şeyi kesebilen bir kılıç verir.

Kimi rivayetlerde sandaletler sayesinde, Medusa’yı uykusunda öldürdüğünü söylerler, kimi rivayetlerde ise savaşıp (özellikle kalkan sayesinde) Medusa’yı öldürdüğü söylenir. Her iki sonda da Medusa’nın öldüğü söylenir. Fakat Medusa ölsede taş etme gücü hâlâ devam eder. Perseus bu özelliği kullanarak karşısına çıkan Medusa’nın kız kardeşlerini öldürür. (Başka kaynaklarda ise Medusa’nın çocukları Perseus’a saldırmaya kalkar fakat Perseus görünmezlik miğferi ile kaçar.)

medusa

Medusa hamileydi. Ölünce 2 çocuğu rahminden çıkar. Kanatlı at Pegasus ve Khrysaor. Athena ise bu çocukları kendisine köle yapmak istedi. Khrysaor’u güçlü bir savaşçı, Kanatlı at olan Pegasus’u da bir binek olarak kullanacaktı.

Medusa öldüğünde ondan sıçrayan kanların yılanlara dönüştüğü de söylenir. Medusa öldüğünde Perseus 2 damla kan alır. Bir damlası zehir iken diğer damlası panzehirdir, tabir-i caizse her derde devadır.

Perseus, Medusa’nın başını Athena’ya sundu. Athena Medusa’nın başını kalkanına ekletti, gücüne güç kattı. Fakat daha sonralarında Medusa başı koruyucu bir güç, tılsım olarak kullanılmaya başlandı. Önemli yapıların girişlerinde, kalkanlarda, kabzalarda, kılıçlarda kullanıldı.

Türkiye de Yerebatan Sarnıcı’nda da ters bir Medusa başının heykeli bulunmakta. Didim Apollon Tapınağı’nda, Afrodisias ve Pergamon antik kentlerinde koruma amaçlı Medusa başı kullanılmıştı.

medusa

*Didim Apollon Tapınağı*

yereba

*Yerebatan Sarnıcı*

a

*Afrodisias*

Medusa yani Dişi Kraliçe, sadece çok güzelken yüzüne bakılamayan, bakılmaktan korkulan ve bakılamayacak bir hâle geldi. Ataerkil toplumda, suçlu olana güç yetmediğinde, güçsüz ve masum olan Medusa’ya oldu ne olduysa.

Perseus’un gururlu bir şekilde resmedilen hâli.

~Perseus with the head of Medusa~

Hâlâ güzelliğinden bir şey kaybetmemiş fakat yüzünde yorulmuş ve bıkkınlık ifadeleri ile resmedilmiş Medusa.

~Luciano Garbati – Medusa with the head of Perseus~

Okuduğunuz için teşekkürler!

Söyleyeceklerin mi var? Discord’a gelip sohbete katıl.

Sosyal içerik platformumuza kayıt olmak ister misin?

İnstagram hesabımıza göz atmaya ne dersin? Hadi tıkla!

 

 

Yazı Kaynakları
Medusa'nın Trajik Hikâyesi
Medusa Kimdir?
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir