1. Anasayfa
  2. Liste

MyAnimeList Alternatifi 5 Site

MyAnimeList Alternatifi 5 Site
0

Anime/manga severler için MyAnimeList alternatifi siteleri ve bu sitelerin temel özelliklerine değindim.

MyAnimeList en popüler anime/manga sitelerinden biridir. Gerek üyelerine gerek ziyaretçilerine anime ve mangalar üzerine çeşitli bilgiler sunuyor. Fakat bu popülerlik ile siber saldırılara da maruz kalıyor. En son 10-12 Mayıs’ta site bir hack olayı üzerine kapalı kaldı. Siteyi nadiren kullanan üyeler pek etkilenmese bile aktif kullanıcılarının çoğunun etkilendiği bir gerçek. MyAnimelist geçmişte de bu hack olayları yüzünden günlerce kapalı kalmışlığı oluyordu. Eğer sizde anime/manga listenizi sık sık güncelleyen biriyseniz liste oluşturduğunuz sitenin günlerce kapalı kalmasını istemezsiniz değil mi? İşte bu yazımda sizler için alternatif anime/manga listeleme sitelerini derledim.

MyAnimeList Bir Anime/Manga Listeleme Sitesidir. Peki Anime/Manga Listeleme Sitesi Nedir?

  • Anime/manga listeleme siteleri, anime/manga hayranlarının favori serilerini, karakterlerini, bölümlerini ve diğer özelliklerini kaydedebilecekleri, paylaşabilecekleri ve keşfedebilecekleri çevrimiçi platformlardır. Bu siteler, anime hayranlarına geniş bir anime/manga koleksiyonu sunarak, kullanıcılara anime/manga dünyasında keşif yapmalarına ve takip etmek istedikleri serileri organize etmelerine olanak tanır.

Anime/manga listesi sitelerinin temel özellikleri şunlardır:

  • Kullanıcılar, izledikleri anime serilerinin listesini oluşturabilir ve bunları izlemedikleri serilerle birlikte takip edebilirler.
  • Kullanıcılar, favori anime karakterlerini ve bölümlerini listeleyebilir ve diğer kullanıcılarla paylaşabilirler.
  • Kullanıcılar, anime/manga serileri hakkında bilgi edinmek için site içindeki içerikleri (örneğin; anime tanıtımları, eleştirileri ve incelemeleri) keşfedebilirler.
  • Kullanıcılar, anime/manga hayranları topluluğu içinde etkileşime geçebilirler, yorum yapabilirler ve diğer kullanıcılarla görüşlerini paylaşabilirler.
  • Kullanıcılar, sitenin öneri ve keşif özellikleri sayesinde yeni anime/manga serilerini keşfedebilirler.

Anime listesi sitelerinin birçok farklı türü vardır. Bazıları ücretsizdir, bazıları ise ücretli hizmet sunar. Bazıları geniş bir anime koleksiyonuna sahipken, diğerleri daha sınırlı bir seçki sunar. Ayrıca, bazıları anime/manga hayranları topluluğu için bir forum olarak da hizmet verir.

İşte M.A.L. Alternatifi Siteler
Sitelere gitmek için sitenin adına tıklamanız yeterli :)

      1. Anilist

MyAnimeList’ten sonra günümüzde en popüler anime/manga listeleme sitesidir. Arayüzü MyAnimeList’e göre daha kullanışlıdır.

myanimelist

      2. Anime-planet 

En iyi yanı MyAnimeList’de ekleyemediğim manga ve manhwaları burada ekleyebiliyorum. Forum (Community) kısmında XenForo altyapısını kullanıyorlar. MAL’dan daha eskidir ama tasarım olarak ondan daha iyi gözüküyor. Forum kısmı hariç. Orayı güncellemeleri lazım.

myanimelist

      3. AniDB

MyAnimeList’ten eski olan bir site daha! Bu sitenin sorunu arayüzünün eski ve kullanışsız olması. Bir seriyi kolayca bir tıkla listene ekleyemiyorsun. Ayrıca anasayfa da o kadar çok buton var ki yeni bir üyenin kafası karışabilir.  Ee o zaman niye öneriyorsun diye soruyorsanız tek cevabım sitenin eski olmasına rağmen (2002’den beri) ayakta kalması. Ayrıca bu tür kendini yenilememiş eski sitelerin kendine has bir çekiciliği var bence. Sitenin bu eski tasarımını seven insanlar olabilir. : )

myanimelist

      4. Kitsu

Benim favorim bu sitedir. Arayüzü hem güzel hem de mobil uygulaması gayet kullanışlı. Fakat topluluk kısmı o kadar aktif değil. Yani yeni anime/manga severler ile tanışma ihtimaliniz az. Sadece listemi güncelleyeceğim diyorsanız bunu sorun etmenize gerek yok.

myanimelist

      5. Annict

Bu aslınca Japonca bir listeleme sitesi. Fakat İngilizce subdomain’ini kullanarak da siteyi rahatça kullanabilirsiniz. İngilizce

      Bonus: Shikimori

Rusların kullandığı bir anime/manga listeleme sitesidir. Hakkında pek bir şey bilmiyorum ama MyAnimeList alternatiflerini araştırırken karşıma çıkınca bahsedeyim dedim.

Anime/manga listeleme siteleri, hayranlar için birçok fayda sağlar. Kullanıcılar, favori serilerini ve karakterlerini takip etmek için kullanışlı bir araç elde ederken, aynı zamanda diğer hayranlarla etkileşimde bulunma, yeni seriler keşfetme ve anime dünyasını daha da keşfetme fırsatı yakalarlar. MyAnimeList ve diğer sitelerin hep var olacağının bir garantisi yok. Eğer okuduğunuz/izlediğiniz serilerin listesini tutmayı çok seviyorsanız kendinizde ayrıyeten bir deftere bunları not almanızı tavsiye ederim.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Söyleyeceklerin mi var? Discord’a gelip sohbete katıl.

Sosyal içerik platformumuza kayıt olmak ister misin?

İnstagram hesabımıza göz atmaya ne dersin? Hadi tıkla!

 

 

Animeler ve mangalar üzerine konuşmayı severim. Genel olarak bilimkurgu ve fantastik edebiyat okumaktan hoşlanırım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir