Noragami ,Başıboş Tanrının Hikâyesi
0

Noragami, manga yazar Adachitoka’nın ele aldığı, Yatoi adlı ana karakterin hikâyesini konu alan mangadır. Bu manga 2010’dan bugüne kadar yayımlanmaktadır ve ilk sezonu 2014’te, ikinci sezonu Noragami Aragoto adı altında 2015’te Bones Stüdyosu tarafından animasyona alınmıştır.

Başıboş Tanrı Yato 

Hikâye Yato adlı bir tanrının, bir ayakashi öldürdüğünü görürüz. Ayakashiler insanların kötü hislerinden doğan ruhsal varlıklardır ve tanrılar güçlerini onu tapan insanlardan alır. Buna karşılık bir tanrıyı ne kadar çok tapan olursa o kadar çok güçlenir. Aynı zamanda tanrılar da ayakashiye benzeyerek insanların umutlarından doğar. Bir tanrının unutulması onun ölmesi demektir. Bu sebeple, ölmemek için tanrılar, sadece 5 yen karşılığına insanların dileklerini yerine getirmektir. Yato tam da bunu yapmaktadır.

Fakat Yato’yu tapan insanlar çok yoktur, bu sebeple Yato’nun kendisi güçsüzdür ve 5 yen karşılığına insanların gündelik işlerine yardım eder. Bunların birisi de bir çocuğun kaybolan kedisini bulmaktır.

Bir çocuk, kaybolan kedisini bulmak için Yato’ya 5 yen karşılığına dileğini tutar ve Yato işe koyulur. Gün boyunca kediyi sokak sokak arar. Sonunda tam kediyi bulmuşken kedi kalabalık yoldaki tırın önüne atlar, Yato da peşinden atlar.

O anda kız arkadaşlarıyla gezen liseli Hiyori İki, Yato’nun tırın önüne atladığını görür ve onu kurtarmak için peşinden koşar.

Noragami

Hiyori, Yato’yu kurtarmasına rağmen ruhunun bedeninden koptuğunu fark eder.

Bir süre sonra Hiyori, babasının hastanesinde gözlerini açar. Ne olduğunu anlamaya çalışırken birisinin bir kediyi kovaladığını hatırlar fakat arkadaşları sadece kedi gördüklerini söyler.

Bu olaydan sonra gündelik hayatı onun için zorlaşır. Sebepsiz yere kontrolsüzce ruhu bedeninden ayrılıp birden uyuya kalabiliyor. Bu olayın Yato’yla alakası olduğunu düşünür ve onu bulmaya gider.

Yato’yu bulduğunda eski hâline geri getirilmek istediğini söyler ve biraz ikna ettikten sonra 5 yenlik dileğini kabul eder.

Bu şekilde Hiyori İki’nin eski hâlini getirmek için serüven başlar!

Shinki; Tanrıların Silahları 

Shinkiler tanrıların silahlarına dönüşen ruhlardır. İlk başta küçük parlayan bir ışığa benzeyen bu ruhlar, bir tanrı tarafından bulunup isim verilirse hem insan sıfatı alır hemde kendine özgü bir silaha dönüşür.

Noragami

Yato, Hiyori’nin dileğini yerine getirmek için bir shinki bulması gerekir çünkü ancak bir shinki’yle ayakashi öldürmesi mümkün olur.

Yato ve Hiyori büyük bir ayakashi’den kaçarken Yato bir shinki görür. Zor anında başka bir çare olmadığı için shinki’yi çağırmayı karar verir. “Yukine” ismini vererek onu silahı olması için çağırır.

Noragami

Shinkilerin belirli özellikleri vardır. Tanrının silahı olmasıyla birlikte koruma amaçlı bariyerler kurabilirler ve belirli özelliklerde büyü yapabilirler.

Karakterler

Yato

Serinin ana karakteri Yato, rahat ama biraz şımarık kişiliği ile bilinir. En büyük hayali büyük bir tanrı olup herkes tarafından tapılmak fakat yüzsüz ve şımarık kişiliği yüzünden pek de sevildiği söylenemiyor. Buna rağmen arkadaşlarına değer verdiğini dolaylı yollardan göstermeyi başarır.

Hiyori

Hiyori, nazik ve cana yakın kişiliği bilinir, üstelik etrafındakilere yardım etmeyi sever. Kendisi dövüş sanatlarını çok sever, ayakashileri savaşmak için de kullanmıştır. Eski hâline dönmeye çalışmasına rağmen Yato, Yukine ve tanıştığı diğer tanrı ve shinki arkadaşlarıyla olan arkadaşlığını devam ettirmeyi ister.

Yukine 

Yukine ilk başta soğuk ve umursamaz gibi görünse de serinin devamında Yato’ya daha fazla açılır. Küçük yaşından dolayı çocuksudur ama bir shinki olarak sorumluluklarını yerine getirmeyi çalışır.

Yeni Sezonun Çıkışı 

Bir çok eleştirelere talip olan o konu: yeni bir sezonun asla ve asla çıkmaması. Animesinin iptal edilmesinin kesin sebebi bilinmiyor ve hakkında pek çok söylentiler dolaşır ama bu şahsen benim için de hayal kırıklığına uğratan bir durum çünkü Noragami hem hikâye olarak hem de karakterler olarak muazzam bir mangadır ve yeni bir sezonu hak ettiğini düşünüyorum. Bitmemiş olsa da Noragami animesini yinede tavsiye ederim, hem animasyonun güzelliğini görmek açısından hem de hikâyesi ve karakterleriyle birlikte keyifle izlenebilecek bir anime.

Mangası bugüne kadar devam etmekte ve aralıklı bölümleri çıkmakta. Manganın yeni çıkacağı volümle birlikte bu senenin sonuna doğru bitirilmesi planlanıyor. Manga takip etmekte zorlanıyorsanız bu senenin sonunda Noragami’yi baştan sona tek seferde bitirebilirsiniz!

İyi seyirler dilerim!

Söyleyeceklerin mi var? Discord’a gelip sohbete katıl.

Sosyal içerik platformumuza kayıt olmak ister misin?

İnstagram hesabımıza göz atmaya ne dersin? Hadi tıkla!

8.8

  • ÇİZİM 9
  • KONU 9
  • ANİMASYON 7
  • KARAKTER 10

Selam, ben editörler ekibinden Sümeyra. Anime ve manga hakkında konuşmayı çok seviyorum. En sevdiğim animelerlerden Jujustu Kaisen, Blue Period, Bocchi the Rock ve Bungo Stray Dogs sadece birkaç tanesi. Ayrıca resim çizmeyi ve müze gezilerini çok severim.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
7.8
dandadan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir