SKY: Children Of The Light İncelemesi
0

Thatgamecompany tarafından geliştirilen ve yayınlanan bir açık dünya, sosyal macera oyunudur. Çok oyunculu bir oyun olan SKY, Temmuz 2019’da İOS için yayınlandı. Tasarımcısı ise Jenova Chen’dir. Nintendo Switch, Android, PlayStation 4, PlayStation 5, iOS platformlarından oyunun keyfini çıkarabilirsiniz.

Hikâyesine değinecek olursak;

Aslında kendi dünyalarında huzurla yaşayan topluluk, bir gün karanlığın gelmesi yüzünden ışıklarını kaybediyorlar. Başka deyişle sonsuz uykuya hapsoluyorlar. Fakat bazı çocuklar yani bizler ise ışıklarımıza hâlâ sahibiz. Bu ışıklarımız ile hapsolmuş uykularından onları uyandırıp karanlığı aydınlatmalıyız. Oyun içerisinde hikâyeyi de görmekteyiz. Ara sahneler ile bizlere anlatıyor oyun kendi hikâyesini.

Biraz da nasıl oynandığına göz atalım;

Aslında çok basit bir mekanizmaya sahip. Peleriniz var ve bu pelerin sayesinde uçarak diyarlardan diyarlara gidebilirsiniz. Oyunda kapılar mevcut. Her bir kapı bambaşka bir evrene açılmakta. Farklı farklı kapılar mevcut fakat tek kapılar değil farklı geçitler mevcut. Gizli olan bu geçitleri keşfetmede size iyi eğlenceler.

SKY, çok geniş bir açık dünyaya sahip. Diğer oyuncularla etkileşimler de bulunup sohbetler edebilirsiniz. Her evrende ışığını kaybetmiş ruhlar bulunmakta, onları toplamayı ve onları ışığınızla aydınlatmayı unutmayın. Çünkü her bir ruh aslında size eşyalar satabiliyor. Onları açtığınızda, onların sahip olduğu eşyaları -saç, müzik aleti, pelerin, animasyonlar…- mumla alabiliyorsunuz. Mum demişken, oyunda para kaynağı aslında mumlar ve kalp, 3 farklı mum mevcut.

Normal topladığımız mumlar, her gün oyuna girip evrenlerdeki mumların ışığını toplayarak aldığımız mumdur. Mum pastaları mevcut. Her gün yerleri değişen mum pastalarını da kaçırmayın. Çok fazla mum ışığı vermekteler. Bazı stabil yerlerde AFK dururken mum toplayabilirsiniz. Fakat bu belli süreliğine olan bir şey. Ayrıca, mum topladığınızda ilk başta buf alırken, mum toplamaya devam ettikçe buf yüzdesi düşer. Bu yüzden başlangıçta iyi yerlerden toplamınızı öneririm.

Eden mumu ise Eye Of Eden’dan topladığımız mumlar. Birazdan detayına ineceğim. Fakat şimdilik Eden’a gittikten sonra elde edebildiğimiz mumlar olduğunu bilsek yeterli.

Sezon mumları ise oyunda etkinlikler geldiğinde yeni ruhlar ve sezon mumları da gelir. Belli zaman içerisinde görevleri yapmalı ve belli yerlerdeki mum pastalarının ışıklarını toplamalısınız. O zaman sezon mumu elde edebilirsiniz. Şayet sezon mumlarını harcamazsanız, sezon bittiğinde normal mumlara eklenir.

Kalpler, oyunda mumlar ile ve yahut ruhların verdiği görevleri yaparak onlardan kalp satın alabilirsiniz. Keza vaktinde alırsanız ücretsiz kalbe sahip olabilirsiniz. Kalplerle de alışveriş yapılmakta.

Görevler, oyuna her gün yeni görevler eklenir. Bu yeni görevler belli başlıdır aslında. Oyuna hâkimiyet kazandığınızda çok kolay bir şekilde görevleri yerine getirebilirsiniz. Her görev için mum almaktasınız. Şayet sezon dönemindeyseniz, sezon mumu alırsınız görev ödülü olarak.

Pelerinlerden de bahsedelim;

Daha çok uçabilmek için pelerininizin kanat seviyesi yüksek olmalı. “Nasıl yükseltiriz?” derseniz oyunda ışığın çocukları mevcut. Onları toplayarak kanadınızın seviyesini yükseltebilirsiniz. Ki yükseltmeye özen gösterin. Eden da işinizi çok görür. Level yükseltme mantığı kendine has oyunda. Çünkü oyunda ışığın çocuklarından sadece 113 adet bulunmakta. Her seferinde aslında aynı level olursunuz. İşte burada kendine has bir level atlama mantığı var. Eden’a her gittiğinizde kanatlarınız sıfırlanır. Ve ne kadar çok ruhlardan kanat açarsanız -ki bunu Eden mumuyla yapabiliyorsunuz.- o kadar çok kanat seviyesi ile tekrar başlarsınız oyuna. Ve topladığınız kanatlar bu açtığınız kanatların seviyesine eklenir. Böylelikle her seferinde daha yüksek seviyelerde oyuna başlarsınız. Başlarsınız diyorum çünkü oyunda reenkarnasyon mevcut.

TRAVEL SPIRIT

Bazı zamanlar da seyahat eden ruhlar eve gelir. Eğer daha önce açmadıysanız o ruhu, önce yerini bulup onu aydınlatmalısınız. Daha sonra ondan alışveriş yapabilirsiniz. Eden mumlarından her daim birkaç tane elinizde kalmalı çünkü seyahat eden bu ruhlardan da Eden’da açtığımız kanatları açabiliyoruz. Daha fazla kanat için Seyahat Ruhlarını kaçırmayın!

EYE OF EDEN

Oyunun son bulduğu kapı. Bu kapıya girdiğinizde aslında zorlu bir mücadele başlıyor. İçerde ışığınızı söndürecek taşlar, size saldıracak Kriller ve uçmanızı zorlaştıracak rüzgarlar mevcut. Geçmeniz gereken patikalardan sakince geçmenizi öneririm. En sondaki kapıdan geçince son sizi bekliyor olacak. İçerdeki kanatları topladıktan sonra bir geçit mevcut. İşte oradan geçerseniz yani eve dönmezseniz bir daha asla dönemezsiniz. O yüzden geçmeden önce 2 kez düşünün. Çünkü Eden’a geçiş kapısı o. Geçtikten sonra sizi Eden’ın kendine has atmosferi karşılayacaktır. Her şey sizin ışığınızı yok etmeye dayalı. Yani kanadınızı. 2 kapı mevcut. İlkinde taşlar arada bir gelirken 2. kapıda durmaksızın gelir. Peki, niçin burası var? Eden’da ışığı sönmüş çocuklara ışık vermelisiniz. Bütün ışıkları verip, kanadınız bittiğinde cennete yolculuk edeceksiniz. Çok güzel sahneler sizi bekliyor olacak.

ETKİNLİKLER

SKY’a dönem dönem etkinlikler gelir. Bazı etkinlikler stabildir. Yani Sevgililer günü, Yılbaşı gibi. Bu etkinlikler sezonlarda gelir. Etkinliğe özel görevler gelir. Etkinliğe özel hikâyeler, kostümler ve ruhlar gelir. Bu özel ruhların sattığı eşyalar etkinliğe özeldir. Beğendiklerinizi kaçırmayın derim. Çünkü bazı etkinlikler tekrar gelmeyebilir. Bazı etkinliklerin gerçekten de çok güzel olduğunu söyleyebilirim. Benim favorim Küçük Prens Etkinliği idi. Gerçekten o kadar güzeldi ki, Küçük Prens sanki gerçek bir oyuncu gibiydi âdeta. Etkinlik boyunca sizle sohbetler ediyor, sizle geziyordu. Hikâyesi de çok güzeldi. Duygulara sokacak derece de güzeldi. Hiç bitmesin istediğim hatta çoğu SKY oyuncularında bitmesini istemediği bir etkinlikti.

MÜZİKLER

Bu oyundan bahsederken özellikle müziklerinden bahsetmeden geçemezdim. Ruhunuzu dinlendirecek müziklere sahip. Oynarken aynı zamanda zihniniz de rahatlayacaktır. Müzikleri özenle seçilmiş bu oyunda muhakkak müzikleri açık bırakmalısınız. SKY oyunun müzikleri için tıklayabilirsin! 

OYNANIR MI?

Tabii ki. Özellikle güncellenen bir oyun olan SKY’a muhakkak göz atmalısınız. Her daim bir oynayan kitle oluyor. Uzun vadede sizi sıkabilir fakat fazlaca zaman ayırıp, eğlenip, sosyalleşebileceğiniz, kendine has tarzı ve müziği ile SKY sizi kendine çekecektir.

Oyunda yardımlaşma mevcut. Oyuncu kitlesi arkadaş canlısı olup size yardımcı olacaklardır.

Oynayacaklara şimdiden İYİ OYUNLAR!

Söyleyeceklerin mi var? Discord’a gelip sohbete katıl.

Sosyal içerik platformumuza kayıt olmak ister misin?

İnstagram hesabımıza göz atmaya ne dersin? Hadi tıkla!

8.6

  • Oynanış 8
  • Grafik 8.5
  • Müzik 9.5
  • Kontroller 8
  • Hikâye 9
İlginizi Çekebilir
8.3
anohana

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir