Spy x Family İncelemesi
0

Spy x Family son zamanlarda çıkış yapıp patlayan bir anime. “En İyi Yeni Anime Serisi, En İyi Anime Bitiş Sekansı, En İyi Komedi Animesi” ödüllerine de sahip. Popülaritesi hızla yükseldi animenin. Tatsuya Endo tarafında hazırlanmış bir manga serisidir. Şu an 2 part mevcut. Fakat sezon 2 henüz çıkmadı ve net bir tarihte belirtilmedi. Fakat tutan ve sevilen bir anime olduğu için geciktirmezler. Tabii şu sıralar anime dünyasından büyük yeni sezonlar beklenilmekte. Spy x Family’i de beklenilenler arasında görmek mümkün. Seveni çok. Sevilme sebebi belki de Anya’dır. Bana kalırsa kesinlikle Anya.

Spy x Family

Konusuna gelecek olursak,

Westalis isimli ülke ile Ostania isimli ülke arasında kızışmalar ortaya çıkıyor. Bu kızışmayı durdurmak ve dünya barışını sağlamak için Ajan Alacakaranlık’a bir görev veriliyor. Ostanialı demokrat olan Donovan Desmond’a yakınlaşmak. Bunu başarabilmek için bir aile kurmalıdır. O sırada karşısına Yor çıkar. Keza Yor da dedikoduların yayılmasını önlemek ve işinde kalabilmek için evlenmeyi düşünür. İkili bir araya gelince o ikonik evlenme teklifi sahnesi ortaya çıkar. Cidden ilginçti. Fakat Yor ve Loid tanışmadan önce, Loid yetimhaneden bir kız çocuğu evlat edinir. Animenin belki de patlamasına katkısı olan Anya’dır bu kız. Anyayı kendi kızı olarak tanıtır. Annesini kaybettiğini ve kızına çok iyi bakmak için çırpınan bir baba gibi gösterir kendini. E tabii Yorla evlendikten sonra Anya, Desmond’un oğlunun olduğu okula yazılır.

Okulun kuralları vardır. Yıldız almak gerekir. Ama bizim Anya bu konuda hiçte iyi değildir. Hatta eksi puanlar alarak okuldan atılmaya doğru bile gider. Fakat babası için çabalar. Desmond’un oğluyla iyi anlaşamaz. Hatta yüzüne güzel bir imza da atar. Anyaya bayılmamak elde değil. İkonik yüz ifadeleri, farklı oluşu. Gerçekten de iyi tasarlanmış bir karakter. Spy x Family yazarı olan Tatsuya, önceden de bir manga çalışması yapıyor. Ve yaptığı çalışmada ki kız karakter tıpa tıp Anyaya benzemekte. Keza o karakterden esinlendiği aşikâr. Kısaca, 3 farklı kişi bir aile oluyor. Neden 3 farklı dediğime gelirsek, aslında hepsi birbirinden sır saklamakta. Anya zihin okuyabiliyor, Yor bir suikastçı ve Loid ise bir ajan. Anyayı mutlu etmek ve okulda birinci yapabilmek için çok çaba sarf ediyor. Özellikle çok iyi oldu bir yanı var Loid’in, kılık değiştirmek. Kılık değiştirerek birçok görevi yerine getiriyor.

Spy x Family

Animeyi izlemeye gerçekten de bayılıyorum. Özellikle Anyayı. Tasarımı çok güzel yapılmış bir karakter. Fakat geçmişi nasıl bu karakterin? Bu soruyu cidden merak ediyorum fakat animede henüz bu sorunun cevabını alamadık. Bana kalırsa animede bu sorunun cevabını ilerleyen sezonda alabileceğiz. Çizgisini bozmazsa güzel başlayıp güzel bitecek bir anime olacaktır Spy x Family.

Biraz da karakterlere bakalım.

Forger Ailesi

Spy x Family

Loid Forger

Spy x Family

Loid, çocukların ağlamayacağı bir dünya için casusluk yapar. Kendi geçmişinden kalan yaralarının izleridir aslında bu isteği. Çok zeki ve pratik biridir. Alacakaranlık olarakta bilinir. Kimliğini gizlemek için doktorluk yapar. Çok iyi bir kılık değiştirici. Bu işte bir üstat. Keza işini de iyi olan bir casus. Yemekte ve dikişte de iyidir. Genelde yemekleri Loid yapar. Loid, casus olduğunu gizler.

Yor Forger

Spy x Family

Yor 27 yaşındadır. Ailesini küçük yaşta kaybeder. Bu yüzden erkek kardeşine bakmak zorunda kalır. Bakabilmek için Garden adında bir suikastçı takımına katıldı. Küçük yaşlardan beri suikast yaptığından biraz vahşi düşüncelere sahip. Hatta çoğu sorunu cinayetle çözmeye de meyilli. Çok güçlü bir kadın karakter Yor. Bu gücünü de kontrol etmekte zorlanır. Fakat nazik bir insandır. Alkol toleransı çok düşüktür. Alkol aldığından tamamiyle bilinçsiz davranır. Ve hemen sarhoş olur. Yemek konusunda ise berbattır. Yalanda söyleyemez. Hatta animede izlerken bunlara şahit oluyoruz. Savaştayken 2 adet altın, stiletto tarzı silah kullanır. E tabii Yor da suikastçı olduğunu saklar. Nazik bir kişiliğe sahiptir, çok iyi bir annedir.

Anya Forger

Spy x Family

Animenin yıldızı, Anya. Kendisi küçük, tatlı, pembe saçlı bir kızdır. Sahte kimliğe göre 6 yaşındadır. Kendisi deney sonucu yanlışıkla telepati yeteneğine sahip olur. Yer Fıstığına bayılır. Keza casus animelerini de izlemeye bayılır. Telepatik güçleri yeni ay sırasında kaybolur. Bu olay animede Tutulma olarak adlandırılıyor. Kalabalık yerlerde, çok fazla ses duyduğundan olsa gerek halsizleşir, başı ağrır ve burnu kanamaya başlar. Loid tarafından evlat edinmeden önce 4 farklı aile tarafından evlat ediniliyor. Fakat yetimhaneye geri gönderiliyordu. Anne ve babasına çok bağlı biri Anya. Derslerinde ise kötüdür. Telepati özelliğini kullanarak zihin okur. Bu şekilde kopya çeker. Fakat derslerinde yine de pek başarılı değildir. “En İyi Yardımcı Anime Karakteri, En İyi “Her ne pahasına olursa olsun Korumalı” Anime Karakteri” ödüllerine sahip.

yuri

Spy x Family

Tatsuya, Spy x Family mangasını yaparken bir önceki çalışması olan Rengoku no Ashe mangasındaki başrol kızdan fazlaca feyz almış. Yor’un küpeleri, ifadeleri, Anya’nın direkt kendisi, okul üniforması bunlara dahil.

manga

benzerlik

 

Anime cidden çok tatlı ve güzel. Çerezlik denilebilir. Akıcı olduğundan hemen bitirebilirsiniz. Şu an 2 parttan ve 1 sezondan oluşuyor. Fakat 2. sezonun geleceği söyleniyor.

İzlemenizi öneririm. İzleyeceklere keyifli izlemeler!

Söyleyeceklerin mi var? Discord’a gelip sohbete katıl.

Sosyal içerik platformumuza kayıt olmak ister misin?

İnstagram hesabımıza göz atmaya ne dersin? Hadi tıkla!

9.0

  • ÇİZİM 9
  • KONU 9
  • ANİMASYON 9
  • KARAKTER 9
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir