Steins Gate, Zaman Algısını Durduran Anime İncelemesi
0

Steins Gate 2009 yılında 5pb. ve Nitroplus tarafından geliştirilmiş bir Xbox oyunuyken 6 Nisan 2011 tarihinde White Fox tarafından animeye uyarlanmış, Steins Gate isimli adıyla ortaya çıkmış bir seridir. Serinin ilk animesi, 12. bölümlerde MyAnimeList tarafından onay alıp popülerlik kazanmaya başlamıştır.
Animemizde bol bol göndermeler olmakla beraber bir sürü sponsorluğa da kapı açılmıştır.

Steins Gate

Başlıca Steins Gate Karakterlerimiz

Kurisu Makise

Steins Gate

Animemizdeki baştan sona tüm olaylar neredeyse bu karakterimizin başından geçiyor. Okabe’nin her çöküşünde ona destek çıkan yardımsever karakterimiz. Aynı zamanda anime dünyasındaki en sevilen waifular arasında yer alıyor.

Rintaro Okabe

Steins gate

Serimizin çılgın bilim adamı Hououin Kyouma serimize farklı bir tat katan, serimizi sırtında taşıyan komik, biraz şizofren, yeri geldiğinde fedakârlık yapan bana göre kusursuz bir karakter.

Mayuri Shiina

Mayuri

Animede benim en sevdiğim karakter kendisi. Animenin ilk başlarında sadece Okabe’nin yanında dolaşıp “tuttturruuu” diyen bir kız olduğunu sanıyoruz. Fakat anime ilerledikçe hikâyenin amacı tamamen Mayuri olmaya başlıyor. Kısacası animemizin en göze batmayıp, ileride çok güzel patlayan sevimli ve tatlı karakterimiz diyebiliriz.

Itaru Hashida (Daru)

DARU

Namıdiğer Daru olarak geçen ve animede bizim ekibi kurtaran, FBI gibi yerlerin içine sızan, dünyanın en iyi hacker’ı. Biraz tombul ve tatlı olan karakterimiz (*Spoiler*)
İleride Baba olmaya imza atarak herkesi şaşırtıyor.

Konusu Nedir?

İlk olarak bu animede zaman algınızın kırılacağını garanti verebilirim. Animemizin konusu başlıca bir lab dedikleri asıl evleri olan laboratuvarda geçmektedir. Karakterlerimiz olan Okabe, Kurisu, Hashida (Daru), Mayuri (tutturuuu) arasında başlamakta ve gitgide büyümektedir. Kendisini bir bilim insanı zanneden Okabe, namıdiğer Hououin Kyouma (aslında hiçbir şey ifade etmiyor.) Biraz çocuksu düşüncelere sahip birisi. Fakat animeyi izleyenlerin gözünü almayı başarıyor. (Spoiler uyarısı!!) Kendisi Kurisu’nun babasının başında olduğu konferansa giderken Kurisu’nun cansız bedenini görür ve olayların başladığı asıl yer orasıdır. Arkadaşlarıyla birlikte laboratuvarda zaman makinesini bulmak için çalışmalara bir muz ve mikrodalga yardımıyla başlayıp ileride kocaman başarılara imza atmaya doğru yol alıyorlar. Bu çaylaklar takımı muz ve mikrodalga yardımıyla geçmişe bir mesaj gönderip dünyanın zaman algısının bozulmasına neden oluyorlar. Tabi o sırada kızıl saçlı karakterimiz olan bilim insanı Kurisu, bu muz ve mikrodalga olayını çok beğenip aralarına katılıyor ve artık hep birlikte muz yardımıyla geçmişe mesaj gönderip zaman karışıklığına başlıyorlar. Bunca şey olurken John Titor diye bir adam (yine Okabe gibi kafayı sıyırmış birisi.) Okabe ile iletişime geçiyor ve eski püskü bir bilgisayar olan IBM 5100’ü Okabe’nin aklına sokup birbirlerinin gazıyla birlikte dünyanın zaman çizelgesini sarsmaya devam ediyorlar.
Aslında anime başlı başına biraz komik temalı olsa da ileriki bölümlerde Okabe’nin hiçbir şeyi başaramamış olması, hiçbir şeye yetişememesi sonucunda anime ciddi bir hâl almaya başlıyor.
Daha fazla spoiler vermek yerine kendinizin izlemesini öneriyorum ve sona doğru gidiyorum.

Konu böyle başlayıp kusursuz bir işleyiş ile devam ediyor, animenin gidişatı tereyağından kıl çeker gibi akıp gidiyor. Kısacası Steins Gate her anime seveninin izlemesi gereken güzel ve kendisine bağlayan, biraz da olsa beyin yakan bir anime. İzleyin, izlettirin.

Bilim

Müzikler ve Çizim Kalitesi

Animenin müzikleri, bence animenin en güzel yerlerinde oturtulan müzik bambaşka bir hava katıyor.
Çizim kalitesi biraz eski olmasına rağmen bence hâlâ güzel bir iş sayılabilir derecesinde.

İsteyenler İçin Steins Gate izleme Sırası

 • Steins Gate (2011) (1-22 bölümler)
 • Steins Gate Kyoukaimenjou no missing link
 • Steins Gate 0
 • Steins Gate (2011) (23-24 bölümler)
 • Steins Gate Egoistic Poriomania
 • Steins Gate Movie: Load Region of Deja vu
 • El Psy Congroo…

Söyleyeceklerin mi var? Discord’a gelip sohbete katıl.

Sosyal içerik platformumuza kayıt olmak ister misin?

İnstagram hesabımıza göz atmaya ne dersin? Hadi tıkla!

8.5

 • ÇİZİM 7
 • KONU 9
 • ANİMASYON 8
 • KARAKTER 10
İlginizi Çekebilir
8.6
gece yarısı kütüphanesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir