Summer Wars İncelemesi
0

Summer Wars, Mamoru Hosoda’nın yönetmenliğini üstlendiği 2009 yapımı bir anime filmidir. Hosoda, daha önce de Digimon Adventure, Wolf Children, Bakemono no Ko ve The Girl Who Leapt Through Time gibi animasyon filmlerinin yönetmenliğini yapmış, oldukça tecrübeli bir isimdir.

Modern teknolojinin güçlü ve zayıf yönlerini işleyen, aile, arkadaşlık ve insan bağlantıları gibi temaları ele alan, etkileyici bir animasyon filmi.

TANITIM

OZ adı verilen devasa bir sosyal medya tüm dünyanın kullandığı bir araca dönüşmüştür. Herkes işlerini buradan yapıp burada eğlenebilecekleri aktiviteler yapar. Hatta şirketler bu uygulamanın içinde özel şubeler açarlar. Anlık çeviri özelliği ile dünyadaki insanlar birbirleri ile kolayca iletişim kurabilmektedir. İşte bizim ana karakterimiz Kenji’nin başından geçen olaylar da bu sosyal medyanın hacklenmesiyle başlar.

Summer Wars

Kenji ve Arkadaşı OZ’da kod yazarak çalışırken, okulun güzel kızı Natsuki ikisinden birinin yaz tatili için kendisi ile büyükannesini ziyarete gelmesini ister. Giden bizim şaşkın deha Kenji olacaktır. Natsuki başta Kenji’yi yurtdışında üniversite okuyan erkek arkadaşı (sevgilisi) olarak tanıtır, büyükannesi ve ailenin diğer üyelerine. Natsuki’nin bu yalanı, Kenji’nin işlemediği bir hack olayına (OZ) adının karışmasıyla çok sürmeden ortaya çıkacak ve Natsuki’nin aile içi olaylarına değinilecek büyük çaplı olayların başlangıcı olacaktır.

Bir gün, OZ’un ana kontrol sistemi ele geçirilir ve bu durum tüm dünyada bir krize yol açar. Kenji, Natsuki ve ailesi, OZ’un içinde bir savaş başlatarak bu sorunu çözmeye çalışırlar. OZ’daki sanal savaş, gerçek dünya sorunlarına benzer şekilde yönetilir ve izleyicilerin modern teknolojinin hüküm sürdüğü dünyamızda karşılaştığımız sorunların yansımalarını gösterir.

Filmin baş karakteri Kenji, matematikte üstün bir deha olsa da sosyal becerileri pek gelişmemiştir. Ancak, Natsuki ve ailesiyle geçirdiği zaman onun kişisel gelişimini de gösterir. Kenji, Natsuki’nin ailesiyle geçirdiği zaman sayesinde, kendisiyle ve başkalarıyla daha iyi bir iletişim kurmayı öğrenir. Kendisini daha iyi ifade etmeye başlar. Ayrıca, filmdeki diğer karakterler de birbirleriyle olan ilişkilerinde bir gelişim yaşarlar ve film, insanların birbirleriyle nasıl bağlantı kurduklarını ve bu bağlantıların ne kadar önemli olduğunu anlatır.

FİLMİN İKİ ÖNEMLİ KARAKTERİ

Summer Wars

Filmde bence en önemli karakter ailenin lideri Sakae-san’dır. Aile ilişkilerine ve kendi kültürlerine çok değer veren bir insandır. Ayrıca sorunlarla baş etmede de çok iyidir. OZ’un gerçek dünyayı etkilediği sırada sorunlarla hızlı ama telaş yapmadan müdahale edebilmiştir. Aile üyelerini ve Japonya’daki önemli tanıdıklarını sorunları düzeltmek için başarıyla yönlendirmiştir.

Filmin bir diğer önemli karakteri de Wabisuke’dir. Kendisi Sakae-san’ın kocasının, başka bir kadın ile ilişkisi sonucu doğmuş gayrimeşru oğludur. Aile Wabisuke’yi de himayesi altına almış fakat ailenin diğer üyeleriyle yakın/sıcak bir ilişkileri olduğu pek söylenemez. Üstelik 10 yıl önce aile tapularını satıp evi terk ederek, ailenin diğer üyelerini haklı çıkaracak bir suç işlemiştir. Ailede bir tek Sakae-san bu olaya rağmen Wabisuki’ye kızmaz. Aile içindeki hâlini anladığını için Wabisuke’ye iyi niyetle yaklaşır. Wabisuke’de aslında Sakae-san’a değer verir ama bunu uygun bir şekilde dile getiremez. Evi terk ettikten sonra dönmesinin sebebi de yine Sakae-san’ın doğum günü içindir. Fakat bunda bile sanki tesadüfen denk gelmiş gibi umursamaz bir hal takınıyor. Aslında biraz daha içten, duygularını biraz daha dürüstçe ifade etse ailesi ile sorunlarını daha kolay çözebilirdi.

Bu iki karakter birbirlerine karşı iyi duygular beslese de bir türlü doğru bir iletişim kuramamaları filmde beni üzen tek şey olmuştur.

Her ne kadar teknoloji ve sosyal bağlantıları ele alsa da aynı zamanda Japon kültürüne de değinir.  Filmde, Japon ailesi toplantılarının önemini, geleneksel yemekler ve tatil gelenekleri gibi unsurlar vurgulanır. Japonya’da çok yaygın olarak oynanan Koi Koi adlı bir kart oyunu, filmde önemli bir yer tutar. Japonya’nın kültürel öğeleri filmin içinde doğal bir şekilde yer alır. Filmin Japon kültürüne ayrı bir ilgi duyanların daha çok hoşuna gidecektir.

summer wars

Sonuç olarak, Summer Wars, modern teknolojinin hüküm sürdüğü dünyada, insan ilişkilerine odaklanan, düşündürücü bir anime filmdir. Müzikleri, animasyon kalitesi ve karakter tasarımları ile Summer Wars, kesinlikle izlenmesi gereken bir animasyon filmidir.

Söyleyeceklerin mi var? Discord’a gelip sohbete katıl.

Sosyal içerik platformumuza kayıt olmak ister misin?

İnstagram hesabımıza göz atmaya ne dersin? Hadi tıkla!

8.2

  • ÇİZİM 8
  • KONU 8.5
  • ANİMASYON 8
  • KARAKTER 8.3

Animeler ve mangalar üzerine konuşmayı severim. Genel olarak bilimkurgu ve fantastik edebiyat okumaktan hoşlanırım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir