Xing Chen Bian Donghua İncelemesi
0

Xing Chen Bian Donghua, serisinin dünyası Antik Çin Mitolojisi ile şekillenmiş diyebiliriz, eğer Çin Mitolojisi seven arkadaşlarımız varsa izlerken bunların farkına varabilirler. Bilenler olabilir ancak bilmeyenler için bilgilendirme yapmakta bir sorun yok, o yüzden kısaca şöyle açıklayayım. Antik Çin de büyük ihtimalle izlemiş veya duymuş olabilirsiniz, kültivatör olarak geçen insanlar vardı. Bu insanların normal insanlardan farklı olmalarının sebebi ise, normal insanlardan farklı olarak doğadan aldıkları enerjiyi vücutlarına dantian denen kısımda biriktirebilmeleriydi.

Şu an bunu nasıl yaptıklarının ayrıntısını vermeyeceğim ancak olurda daha detaylı öğrenmek isteyen arkadaşlarımız olursa gelecekte bunu ayrıntılı olarak açıkladığım bir yazı yayınlayabilirim. Peki aklınıza sorular geliyor olabilir donghua incelemesi yapacak bu kız neden lafı uzatıyor. Başta da dediğim gibi bu güzel seri böyle antik bir çağda geçiyor ve bu çağlarda güç her şeyden önemlidir. Eğer güce sahipsen doğru dediğin doğru, yanlış dediğin şey ise yanlıştır. İnsanlar güçlerini arttırmak için hazineler üzerine savaşır kendi hırsları için arkadaşlarına ihanet ederler.

Ve bu Donghua serisinin özelliklerinden biri, bildiğiniz animeler de bulunan 2D çizim gibi değil de daha gerçekçi bir animasyon tekniği kullanılmasıdır. Şahsen ben her türlü seviyorum ancak bu tür animelerin savaş sahneleri daha gerçekçi olup insanı bağlayabiliyor. Müzik ve ses efektleri beklenen düzeyin üzerinde bir kaliteye sahip. İlk kez bu tür izleyecek olan arkadaşlarımızın ön yargılı olmamaları rica olunur.

Donghua Kısa Konu Anlatımı

Ana karakterimiz Qin Yu bu dünyaya maalesef dantianı oluşturamayan bir vücutla geldi. Yani geliştirme yolu daha başlamadan bitmişti. Ancak hem ailevi nedenler dolayısıyla hem de Qin Yu’nun diz çöküp kabullenmek istemeyen iradesi sayesinde normal bir iç geliştirici (yani dantianı kullanarak gelişen kişiler) olmak yerine vücut geliştirme yoluna girmiştir. Ancak bulundukları bölgede çok az vücut geliştiricisi vardır. Çünkü bu yolda ilerlemek çok zordur ancak en büyük zorluğu fiziksel olarak çekilen acı ve yorgunluk dışında, bu yolda ilerlemek kısıtlıdır. Bilinenlere göre, hiçbir vücut geliştiricisi belli bir seviye üstüne çıkamaz. Ve bu donghua Qin Yu’nun bu yolda devam ederken yaşadığı zorlukları anlatmakta.

Donghua Detaylı Konu Anlatımı

Qin Yu, 6 yaşına kadar babasının yanında sarayda büyümüştür, evet babası bir kral. Kıtanın doğusunu korumakla görevli olan Qin De’nin 3 oğlu var. Qin Yu ise en küçük oğludur. Qin Yu 6 yaşına bastığı zaman saraya 2 çeşit görevli gelir, bir taraf Qin Yu’nun bir kültivatör olup olamayacağına bakar, ancak olumsuz yanıt alır. Diğer görevliler ise 3. Prensin diplomatik yeteneklerine bakmak için buradadır. Ancak Kral hayal kırıklığına uğrar. Kral Qin De’nin karısı Qin Yu, daha çok küçükken suikaste uğramış ve ölmüştür. Qin Yu ise ucu ucuna kurtulmuştur. Uzun zamandır intikam planları yapan Qin De, oğlunu uzaktaki bir kaplıcaya gönderir. Bu sayede planlarına engel olmayacağını ve oğlunu tehlikeye atmayacağını düşünmüştür.

Ancak Qin Yu 6 yaşında bir anda yalnız kalır ve kendisini kötü hisseder, babasının neden onu bıraktığını ilk başta anlamaz. Ancak sonrasında bir nevi ona engel olduğunu düşünür ve bunu değiştirmek ister. Onunla birlikte kalan büyükbabasına (biyolojik büyükbabası değil yaşından dolayı öyle sesleniyor aynı zamanda orduda üst seviye bir general) güçlenmek istediğini söyler. Üzülmesini istemeyen büyükbaba bunu Krala haber verir, kral haberi alır almaz ülkede bulunan vücut geliştiricileri 3. Prensin yanına gönderir ve ona bir hoca seçmesini söyler.

Qin Yu hocasını seçtikten sonra çok ağır eğitimlere başlar, öyle ki 7 yaşını doldurmamış bir çocuk yetişkinlerin bile zorlanacağı bir eğitime tabi tutulur. Sonrasında yakınlardaki köyde arkadaş edinir. Arada bir 2 abisi onu ziyarete gelir ve en büyük abisinin orduda bir yeteneği varken, 2. abisi diplomatik ilişkilerde iyi olan bir âlimdir. İkisi de devletin gözbebekleridir. Ayrıca yaralı bir kartal yavrusu bulur ve adını Hei Yu koyar sonradan anlaşılır ki kendisi normal bir kartal değildir. Bu şekilde vakit geçerken bir gün arkadaşlarının olduğu köye haydutlar saldırır, arkadaşı ve kız kardeşinin babası ölürken küçük kızın kolu kesilir. Bu durumda Qin Yu daha 7 yaşındayken ilk kez öldürür.

Bu olaydan sonra Qin Yu’ya büyük bir etkisi olmuştur ve kendisini daha da güçlenmeye adar. Kaşla göz arası Qin Yu 16 yaşına gelir. Ve yetişkinliğe girdiği için sarayda bir davet verilecektir. Ve bu davete uzaktan yakından herkes davetlidir. 10 yıl sonra babasını gören Qin Yu, garip hislere kapılsa da babasını hâlâ çok sevmektedir. Artık bir yetişkin olduğu için Qin De oğluna gerçekleri söylemek ister. Uzun yıllardır hazırladığı planı açıklar, bunu duyan Qin Yu çok sinirlenir ve babasına yardım etmek ister. Ancak babası onun çok güçsüz olduğunu söyler ve karşı çıkar. Kısa bir tartışmadan sonra Qin Yu, söylediklerinin bir faydası olmadığını anlar sonra pes eder. Açıkçası kendisi de çok üzgün bir durumda olup babasının planlarını bozmak istemez.

Zaman geçer ve Qin Yu babasına yardımcı olmak için güçlerini artırır. Bunu da hazine deposunda bulduğu bir teknikle yapar. Teknik 3 aşamalıdır ve o ilk aşamasında uzmanlaşmış aynı 2. aşamayı öğrenmeye çalışıyordu. Qin Yu bu şekilde antrenman yaparken, bir gün gökyüzünden bir meteorun düştüğünü görür ve ona yaklaşır ancak daha sonra garip, bir kırmızımsı mor cisim kalbiyle birleşir. Qin Yu ne yaparsa yapsın onu çıkaramaz ve pes eder ancak bu sırada tesadüfen bir çeşit kaya bulur. Görünüşünün aksine onun gibi güçlü bir vücut geliştiricisinin bile kaldırmakta zorlandığı bir ağırlığı vardır. Bunu babasına götürür ve ona sunar. Daha sonrası babasının bir arkadaşı olan Fengyuzi, bunun özel bir taş olduğunu ve sadece belli seviye üstündeki insanların onu işleyebileceğini söyler. Şanslılar ki kendisi de o seviyededir. Qin De oğluna taşla ne yapmak istediğini sorar çünkü taşı bulan o’dur. Qin yu yalnızca bir çift eldiven ve kısa bir kılıç ister, geri kalan kısmı ise babasının istediği gibi kullanabileceğini söyler sonrasında birçok olay yaşanır.

Büyükbaba Lian (Qin Yu’ya küçüklüğünden beri bakan büyükbaba) düşman ülkeyle savaş esnasında ölür. Sadece son anlarında ona yetişebilen Qin Yu ise büyük bir öfkeye kapılır ve düşman ordusunun orada bulunan tüm üyelerini öldürür. Sonrasında babasının yaptığı toplantıda ona artık güçsüz olmadığını söyler, onunla birlikte olup savaşabileceğini ve bu kıtada daha önce kimsenin yapamadığı vücut geliştirmedeki bir seviyeye geldiğini gösterir. Gerçekte Qin Yu’nun o anki gücü gerçekte ülkenin üst sıralarında yer almaktaydı, özellikle kendi seviyesinde ona rakip olabilecek hiç kimse yoktu.

Ancak babası Qin Yu’yu bir türlü kabul edemez (inanın arkadaşlar ben mangasını okudum, Donghua animesini izledim, light noveli dahi okudum ama bir türlü babasının neden bu kadar inatçı olduğunu anlamadım.). Bunun üzerine Qin Yu, 10 yıldan beri biriktirdiği hayal kırıklığı ve öfkesi patlar. Babasına 10 Yıl boyunca onu beklediğini ama asla gelmediğini sonunda kendisinin ona gelmesine rağmen neden hâlâ onu kabul etmediğini sorar. Saygısızlık ettiğini düşünen Qin Yu, toplantı alanından uzaklaşır. Bu arada toplantının konusun da Qin De’nin bir yıldırım felaketinin geldiğini hissetmesi ve bir sonraki seviyeye geçmek için hazırlıklara başlayacağıdır. Kendisine eşlik edecek kişileri seçerken de Qin Yu katılmak ister tartışma da burada başlamakta.

Hayal kırıklığıyla boğulan Qin Yu, daha önceden beri devam ettiği işine kendini verir. Qin Yu uzun bir süredir kılık değiştirerek Suikastçı loncasında çalışmaktadır. Öfkesiyle gücünü birleştirince hızla gelişir ve bir sürü görevi tamamlar. Sonrasında bulduğu tekniğin 3. seviyesini de tamamlar. Artık loncada bile oldukça ünlüdür ve bir gün ona iş teklif etmek isteyen biri gelir. Qin Yu ilk başta çok düşünmez ancak adamla karşılaşınca şok olur, çünkü karşısındaki adam babasının sağ kollarından biridir. Sonrasında Qin Yu kendisinin 3. prens olduğunu anlamadıklarını anlar. Kendisine gelen iş teklifi ise Bay Ying adındaki bir adamı bir süre boyunca korumaktır.

Qin Yu bu kişinin babası olduğunu anlar ve en sonunda kendisinin hayalinin gerçekleştiğini fark eder. Qin Yu görevi kabul eder ve birkaç gün içinde hedef noktaya varılır. Tam da babasının tahmin ettiği gibi düşman ülke onlara güçlü bir suikast ekibi göndermiştir. İki taraf arasında savaş başlar. Qin De tam kritik anına geldiğinde çok güvendiği sol kolu ona saldırır.

Ve neredeyse başarısız olmasına neden olur bu sırada Qin Yu zor zamanlar geçirmektedir. Çünkü düşman gurubun 2 üyesi kendisinden yüksek seviyelidir. Kısa bir süre sonra babası felaketi atlatır ve bir seviye yükselir ancak daha yeni güçlerine uyum sağlayamaz, bu arada 2 taraf neredeyse eşittir. Ancak karşı tarafın lideri bir açıklık bulur ve yaralı Kral Qin De’ye saldırır. Tabii bunu gören Qin Yu dayanamaz, silahın önüne atlar ve son anda gerçekleştirdiği bir hamleyle silahı durdurur ancak bunu yaparken Fengziyu amcanın ona yaptığı eldivenleri kullanmak zorunda kalır. Yol boyunca şüpheleri olan Qin De bunu görünce kendini tutamaz ve oğluna doğru gitmeye çalışır.

Bu sırada silahının engellendiğini gören düşman tüm gücüyle Qin Yu’ya atılır. Qin Yu da tüm gücüyle karşılık verir ve elleriyle kalbini parçalar. Ne yazık ki düşman silahı da onun göğsüne saplanır. Artık şekil değiştirmesini koruyamayan Qin Yu, orijinal şekline döner ve babasının önünde yere yığılır. Son sözleri ise: “Sonunda işine yarayabildim baba…”dır. (İlk başta bende çok ağlamıştım arkadaşlar, genellikle bu tür şeylerin light novellerini okurum ancak izlemek ayrı bir heyecan katıyor.) Qin De oğlunu kucağına alıp ağladığı sırada gökte mor bulutlar belirir ve büyük bir yıldırım Qin Yu’ya doğru düşer. Hei Yu son anda sevgili arkadaşının yanına uçar ve Qin De’yi kenara fırlatıp yıldırımın alanından çıkarır. Ancak ölü düşman Qin Yu ve Hei Yu yıldırımla ortadan kaybolmasını izleriz.

Normalde hikâyenin bitmesi gerekir. Eğer ana karakterimiz gerçekten öldüyse ve ölü kalacaksa ancak şu anda bu donghua 5. sezonu yayınlamakta, yani evet yaşıyor. Eğer hikâyenin devamını öğrenmek isterseniz söyleyin yeterli, kalan sezonlar için ayrı ayrı incelemeler yazılabilir.

KARAKTERLER

QİN YU

Ana karakterimiz küçüklükten beri hem fiziksel hem de ruhsal olarak acı çekti. Güçlenirken yaşadığı acılar ayrı bir sorun. Ancak bu acılar sayesinde kendisi kararlı sevdiklerine nazik ve düşmanları arasında korkulan birine dönüştü.

QİN DE

Oğlunu o kadar çok seviyor ki ona hiçbir zarar gelsin istemiyor ama bu aşırı korumacılığı bir nevi oğluyla kendisini küstürmüştür. Kendisi güçlü ve kararlı bir kraldır.

HEİ YU (XİAO HEİ)

Karakterimizin küçüklükten beri arkadaşıdır, daha sonrasında yeminli silah kardeşi olacak birçok tehlikeyi birlikte atlattılar.

İzleyeceklere iyi izlemeler, okuyacaklara da iyi okumalar dilerim.

Söyleyeceklerin mi var? Discord’a gelip sohbete katıl.

Sosyal içerik platformumuza kayıt olmak ister misin?

İnstagram hesabımıza göz atmaya ne dersin? Hadi tıkla!

9.0

  • ÇİZİM 8.5
  • KONU 9
  • ANİMASYON 9.4
  • KARAKTER 9

Merhabalar adım İlknur . Kara kalem çizmeyi severim . Okumak ilkokuldan beri hobim olmuştur.Özellikle fantastiik ,macera, bilim kurgu kitaplarını severim . Manga ,Webtoon ,Manhua ,Anime, Donghua izler ve okurum . yaklaşık 8 yıldır one piece hayranıyım . Lightnovellere bayılırım öneri almak veya vermek isteyen olursa monkey D luffy#4369 discorddan ulaşabilirsiniz.İstediğiniz her türlü anime kitap veya lightnovelden spoiler verebilirim :D

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir