Youjo Senki: Savaş Alanının Şeytanı
0

Youjo Senki diğer bir adıyla da The Saga Of Tanya The Evil, Carlo Zen tarafından yazılıp Shinobu Shinotsuki tarafından resmedilmiştir. NUT tarafından bir televizyon dizisi olarak 2017 yılın da Ocak-Mart arasında yayınlandı. Serinin 2019 da çıkan bir filmi var. Ayrıca 2. sezon için de duyuru yapılmış bulunmakta gerçi ne zaman gelir hiç belli değil.

Youjo Senki

Kısa Konu Anlatımı

Ana karakterimiz savaş alanında herkes tarafından korkulan bir kadın asker. Mavi gözleri, sarı saçları, bembeyaz teni ve de peltek konuşmasıyla oldukça dikkat çeken bir ana karakterimiz bulunmakta. Ancak dikkat çekmesinin sebebi ne teni ne gözleri ne de peltek konuşması, ana sebep onun sadece 10’lu yaşlarının başında olan küçük bir kız çocuğu olması. Sorun şu ki Tanya’nın ruhu aslında 30’lu yaşlarında olan günümüz japonyasının önde gelen iş adamlarından birinin olması. İş adamı olarak her zaman mantığı kâr-zarar dengelerini savunan ana karakterimizin tanrıya inancı yoktur ancak ölümü bu kâr ve zarar dengesini aşırı gözettiğinden olmuştur. Ölümünün son anında dahi Tanrının varlığına inanmayı reddetmiştir ve bu tanrıyı çok kızdırmış. Onu başka bir dünyaya göndermiştir. Yeniden doğduğunda ana karakterimiz küçük bir kız bebeği olarak yetimhanede doğmuştur. Bulunduğu ülke 1. Dünya Savaşı baz alınarak oluşturuluş bir dünyada güçlü sayılan bir devlettir ancak bu savaştan acı çekilmediği anlamına gelmez. Bu dünyada yeni adıyla Tanya Degurechaff (soyadını bir daha yazmayacağım çok yorucu mazur görünüz lütfen) X varlığı adını verdiği “Tanrı”dan İntikam alıp güvenli ve kontrolcü bir yaşamı kovalayarak ona yanlış olduğunu kanıtlamaya çalışacaktır.

Detaylı Konu Anlatımı

youjo senki

Tanya eski yaşamında Japonya da yüksek maaşlı bir iş adamının, sarı saçlı, mavi gözlü, beyaz tenli bir kız olarak doğmuş reenkarnasyonudur. Anime bir nevi 1. Dünya Savaşı benzeri bir zamanda geçmekte Tanya’nın bu savaşın ortasına doğmuş olma sebebi ise önceki hayatında onun altında çalışan işçiyi kovar ancak bu iş böyle bitmez. Daha sonrasında tren istasyonunda öfkesini kaybeden kovulan işçi, ana karakterimizi gelen trenin önüne iter. Son saniyelerinde adam o anda dahi neyi yanlış yaptığını anlamamıştır sonrasında zamanın durduğunu fark eder ve kendisiyle konuşan bir varlığı. Konuşan kişi kendini tanrı olarak tanıtsa da ana karakterimiz hâlen daha varlığına inanmayı reddeder. Böylece “Tanrı” onu başka bir dünyaya gönderir bu dünyada tanrının varlığını kabul etmesi için birçok zorluk hazırlamıştır.

youjo senki

Tanya savaşın yakınlarında ki bir yetimhanede gözlerini açar, ilk başta bir şok yaşasa da bu duruma sonradan hızlı bir şekilde alışır. Yemek kavgalarının olduğu yetimhanede hayatta kalır. Daha sonrasında zihinsel güçlerini (açıkçası arkadaşlar bu dünyada bir tür güç var ancak tam olarak nasıl bir şey olduğu geçmiyor yapılan silahları kullanmak için mücevherler var ve bu mücevherlere güç koyarak silahlar uçaklar vs. çalışıyor o yüzden zannımca zihinsel güce benzer bir güç kullanılmakta eğer gücün aslını bilen varsa yorumlara yazabilir.) ölçmek için gelen askerler gelince planı hayata geçer. Savaş için silahları kullanabilecek kapasiteye sahip olduğu için askeri okula alınmıştır. Tanya tüm okuldaki öğrenciler arasındaki en küçük kişidir. Küçük bir kız olduğu için birçok kişi onu küçümsemiştir.

youjo senki

Ancak Tanya kesinlikle affedici bir kişiliğe sahip değil, okuldan dereceyle mezun olup öğretmen olarak devam eder. 10 yaşındaki bir kızın öğretmenlik yapmasını tabii ki ilk başta çoğu kişi mantıklı bulmaz ama zalim ve ezici öğretimi sayesinde korkulan biri olmuştur. Daha sonra ön saflara gönderilir. Sorun şu ki Tanya’nın hedefi rahat ve lüks bir yaşam sürmektir. Bu yüzden geri dönmek ister bunun içinde savaş alanında bir başarı elde etmesi gerekmektedir. Gönderildiği bölükte Viktoriya Ivanovna “Visha” Serebryakov‘la (Evet arkadaşlar isimler baya uzun bunlarda aşağıda karakterleri yazarken ne çektim bir bilseniz) tanışır. Burada olan karşılaşmaları onların kaderlerini bir araya getirmiştir aslında. Savaşta aldığı başarılar sayesinde Tanya Yarbaylığa (inanın hangi savaş olduğuna tam emin değilim) terfi eder. Şunu belirtmeliyim ki Tanya savaş gücü açısından birçok askerin ve komutanın önündedir. Bu da onu savaş alanına göndermek veyahut daha sonradan yaşayacağı “Deney faresi” durumuna sokabilir.

youjo senki

 

Tanya terfi olduktan sonra arka saflarda 2 aylığına sakin bir hayata kavuşur. Ancak bu sakin hayatı çılgın bir bilim adamının deney faresi olarak bulur. Bu bilim insanı yeni yaptığı bir TYPE-95 operasyon küresinin savaş alanında kullanılmaya uygun olup olmadığını görmek istiyorlardır. Ve Tanya’nın büyü gücünün (bazı kaynaklara baktım arkadaşlar ve büyü gücü olarak geçiyor) oldukça güçlü olması onu en basit aday olarak görülmesine sebep oluyor. Ancak deney esnasında X varlığımız yerinde durur mu? Tabii ki hayır, bilim adımımızın aklına girmiş ve bunca zamandır başarısız olmasına neden olduğunu düşündüğü güvenlik teçhizatını devre dışı bırakmıştır. Ve o anda Tanya güvenliği çalıştıramaz ve ta da X varlığı devreye girer bundan sonra eğer ona dua etmezse büyü gücünü kullanamayacağını söyler.

Tanya tam yere çakılmak üzereyken dua eder ve bu yeni mücevheri kullanır. Bilim adamları orada yaşasın alet çalıştı diye mutluyken bizim kızımız yukarıda tanrıya hem dua edip hem de sövüyordu. Bu şekilde kendisinden başka kimsenin çalıştıramayacağı bir mücevher elde etti. Başarı sağ olsun yeni bir büyücü bölüğü oluşturuldu ve Tanya da bu bölüğün başı oldu. Daha önce bahsettiğim tatlı Viktoriya da yardımcısı, şimdi öyle bir şey var ki bu bölüğe adam lazım ancak Tanya kolay kolay kimseyi beğenmiyor. Bu yüzden kendi yöntemleriyle hızlandırılmış birkaç haftalık savaş eğitimi sonrasında kendisine yaklaşık 50 kişilik bir ekip oluşturuyor. Tanya bu bölüğün komutasını ele alıp ülkesi için (daha çok kendi için) büyük başarılar elde etti. Tabii ki X varlığı arada bir fikrini değiştirmeye çalışmaya devam etti.

Şu ana kadar size ortaları özet geçmişimdir dizi sonu bence oldukça güzel bitiyor. Kazanmaya aç olan Tanya alttan alta bir yenilgi alır (lütfen izleyip görünüz) bunun verdiği gazla tabi durur mu, daha da hırslanır. Anime bence oldukça heyecanlı ve psikolojik olarak size zarar verebilme olasılığı yok o yüzden izleyin ama yine de 14 yaş altına önermem :D

KARAKTERLER

TANYA VON DEGURECHAFF

Kendisi ana karakterimiz olup kafadan kontak, baskıcı kontrol sahibi olmakla kafaya bozmuş ayrıca aşırı ezici ve zalim eğitim yöntemlerine sahip bir kız. İzleyen arkadaşlarımız karakterini açıklamak için daha iyi şeyler bulabilirse yoruma beklerim.

VIKTORIYA IVANOVNA SEREBRYAKOV

Kendisini seride ilk gördüğünüz zaman savaş alanına uymayan yumuşak kalpli bir kız olarak görüyorsunuz ancak aslında işinin ehli, sadece alışma sürecine uyum sağlamaya çalışan bir asker kendisi. Ayrıca sonrasında Tanya’nın yanında 203. bölüğün yardımcı komutanı olarak çalışıyor, bir nevi Tanya’nın yaveri aslında. Bence izlemesi en eğlenceli karakterlerden biri.

MATHEUS JOHANN WEISS AND VOOREN GRANTZ

Bu iki arkadaşımız 203. bölüğün komutanlarında sadece 2’si. İkisini bir arada verdim çünkü bunlar gibi birçok karakter bulunmakta ancak burada onlar hakkında bilgi vermeyeceğim. Eğer sonradan isterseniz sadece karakterleri içine alan bir yazı yayınlayabilirim.

İzleyeceklere iyi seyirler!

Söyleyeceklerin mi var? Discord’a gelip sohbete katıl.

Sosyal içerik platformumuza kayıt olmak ister misin?

İnstagram hesabımıza göz atmaya ne dersin? Hadi tıkla!

8.4

  • ÇİZİM 8
  • KONU 8
  • ANİMASYON 8.5
  • KARAKTER 9

Merhabalar adım İlknur . Kara kalem çizmeyi severim . Okumak ilkokuldan beri hobim olmuştur.Özellikle fantastiik ,macera, bilim kurgu kitaplarını severim . Manga ,Webtoon ,Manhua ,Anime, Donghua izler ve okurum . yaklaşık 8 yıldır one piece hayranıyım . Lightnovellere bayılırım öneri almak veya vermek isteyen olursa monkey D luffy#4369 discorddan ulaşabilirsiniz.İstediğiniz her türlü anime kitap veya lightnovelden spoiler verebilirim :D

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir