“Your Name” Adın Neydi?
0

Your Name animesinin yazarı Makoto Şinkai olan anime, 2016 yılında çıkış yapmıştır.

Türü: Romantik, Fantastik

Aslında bir anime filmidir Your Name. 1 saat 52 dakikalık bir film.  Anime filmimizin konusuna bakacak olursak, fantastik bir şekilde ruhları yer değiştirmiş iki Japon gencimiz mevcut. Bir sabah uyandıklarında şaşkınlık içerisinde ne olduğunu anlamlandırmaya çalışırken, vücutlarını incelemekten geri kalmadılar…

Şaşkınlıklarını tam atamadan birbirlerinin hayatlarını yaşamaya devam ettiler. Kendilerine güzel notlar bırakmaya başladılar. Birbirlerine yardım bile ettiler, hayatlarını değiştirdikleri zaman. Zaman geçtikçe birbirlerine aşık olmaya başladılar. Fakat birbirlerini bulamıyorlardı. İsimlerini hep unutuyorlardı. Bir gün isimlerini hatırlayıp birbirlerine seslenebilecekler miydi?

Taki, Mitsuha için bir şanstı aslında. Onları neyin bir araya getirdiğini bilinmez ama getiren şey sayesinde ilginç bir aşk başladı. Taki, Mitsuha için uğraş verdi. Fakat bu uğraş onu hayatta tutmak içindi. Çünkü farklı yerlerde ve farklı zamanlarda yaşıyorlardı. Birbirlerinin hayatına dokunabilecekler mi? Taki, Mitsuha’yı kurtarabilecek mi? Animede ne olacağını göreceğiz. Fakat isimlerini bir daha hatırlayabilecekler mi?

Güzel, tatlı bir aşkın fantastik parçalarla zenginleştirildiği bir anime filmi….

İşin komik kısımları da vardı animede. Alışma süreci özellikle. Animenin önce mangasını okumuştum. Okurken hoşuma gitmişti konusu fakat mangada ki çizimler çok hoş olsa da konuyu anlatmakta basit kalmıştı. Animesini de izlediğimde, animesinin kesinlikle daha güzel olduğu kanısına varmıştım. Çünkü konu daha iyi işlenmişti. Keza duygu geçişi mangadan daha iyiydi. Fakat hem okunur hem de izlenir. Çünkü çerezlik bir anime ve yahut manga diyebiliriz.

Animenin çizimlerinin güzel olduğunu söyleyebiliriz. Animasyonları için orta güzellikte diyebiliriz. Çünkü daha iyi animasyonlar görmüştüm. Konusu basit bir aşk konseptinden çıkaran fantastik bir olay olduğu için animeyi daha güzel yapıyor. Karakter özelliklerinin biraz sığ olduğunu belirtmek isterim. Biraz daha üzerinde uğraşılabilirdi. Karakterler için tam olarak bir şey demek zor. Çünkü basitçe düşünülmüşler. Çekingen olan erkek karakter ve neşesi yüksek, utangaç olmayan bir kız karakter. Çoğu kez gördüğümüz bir klişe. Bu klişeyi animeye güzel entegre etmişler mi? diye sorarsak, aslında evet diyebiliriz. Çünkü animeyi basit bir aşk animesi olmaktan kurtaran bir fantastik kısmı mevcut. Ruhen yer değiştirmeleri ise farklı bir anlam katıyor animeye. Kendi hayatlarını değil, birbirlerinin hayatlarını yaşıyorlar. Peki, birbirlerinin hayatlarında yaşayabilecekler mi?

Gel gelelim karakterlere, 2 Ana karakterimiz ve hayatlarındaki kişiler. Hadi biraz da karakterlere göz atalım.

Mitsuha Miyamizu

Ana karakter olan Mitsuha, enerjisi yüksek biri. Normal bir okul öğrencisidir. Eğlenceli birisi olmakla birlikte yemek yapmakta da oldukça iyi. İnsanlarla iyi anlaşabilen biri. Keza Taki içinde sosyal bir ortam hazırladığını söyleyebiliriz. Sosyal yapısını Taki’nin dünyasında da yerine getirmesi sonucu, Taki’nin hayatını daha güzel bir hâle getiriyor.

Taki Tachibana

Bir diğer ana karakterimiz olan Taki, biraz çekingen biri fakat sporda oldukça iyi. Zeki bir yapısı var diyebiliriz, özellikle olay çözmede…

Basit bir hayatı var. Okul, iş ve ev. Okulda arkadaşlarıyla takılıp, iş yerine giden rutin bir hayatı mevcut. Ta ki Mitsuha hayatına girene kadar. Mitsuha sayesinde işinde daha çok sevilen biri olurken, arkadaşlarıyla arası daha da güzel bir hâl alıyor.

Katsuhiko Teshigawara ve Sayaka Natori

Mitsuha’nın arkadaşları olan bu ikili, birbirleriyle uğraşan iki arkadaşlar. Keza yan karakterler. Hikayenin ilerleyen kısımlarında atılacakları macerada bu ikiliyi görmekteyiz. Mitsuha’ya yardım etmek için ellerinden gelen yardımı yaptılar. İyi birer arkadaşlar…

Animeyi gerçekten de beğendiğimi ve birçok insan tarafından da sevilen bir anime olduğunu belirtebilirim. Çerezlik bir anime olduğu için ayrıca bir film olduğu için sonuca baktığımızda çok güzel hazırlanmış bir anime, Your Name animesi.

Animenin artısına, eksiğine göz atacak olursak, karakterlerin karakteristlik özellikleri basit kalmış durumda, konu ilerleme hızı gayet iyi. Güzel bir giriş, gelişme ve sonuca sahip. Karakter çizimleri normal. Animenin çizimleri ise güzel fakat konu orta güzellikle kalıyor. Birbirlerine kavuşmak için verdikleri çabayı izlemek zevkliydi. Manganın çizimleri de çok hoştu. Özellikle aralara eklenen renkli görseller, çok hoş gözükmekte.

İzleyeceklere şimdiden keyifli izlemeler!

 

Söyleyeceklerin mi var? Discord’a gelip sohbete katıl.

Sosyal içerik platformumuza kayıt olmak ister misin?

 

7.1

  • Çizimleri 7
  • Konusu 8.5
  • Animasyonları 7
  • Karakter 6
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir